Marijampolės LFLS komanda, 1930 m.

Penkios „Sūduvos“

Prieš sezono pradžią – trumpas žvilgsnis atgal. Kad neatrodytų, jog „Sūduva“ – kažkoks naujoviškas išradimas.

Tiesa, pirmosios komandos, tos juoda-baltos, „Sūduva“ nepavadinsi. Kažkada šią foto man atsiuntė godotinas Varvalas. Joje – pirmoji Marijampolės komanda, sudalyvavusi Lietuvos pirmenybėse. Čia ji nupaveiksluota 1930 metais, Marijampolėje, Degučių stadione. Komanda vadinosi LFLS (Lietuvos fizinio lavinimo sąjunga) ir anais tolimais metais Lietuvos čempionato Suvalkijos apygardoje lošė su Kybartų Sveikata ir Vilkaviškio Tauru. Marijampolės komanda užėmė antrą vietą.

Kai nuotrauką paskelbiau, komentaruose buvo pranešta visokių detalių apie senų laikų futbolą Marijampolėje. Tačiau įdomiausia buvo tai, kad atsirado žmogus, atpažinęs nupaveiksluotos komandos vartininką. Pavardė jo buvo Bizūnevičius, o pravardė – „Šmelingas“. Ir dirbo jis Marijampolės cukraus fabrike. Tokios tokelės.

Citata apie "Sūduvą" iš 1975 m. laikraščio

Pranešimas apie „Sūduvą“ 1975 m. laikraštyje „Naujas kelias“


 

Einam toliau. Tada buvo 1975 metais, kai „Sūduva“ Lietuvos čempionate laimėjo pirmus medalius. Tos komandos nuotraukos po ranka neturėjau. Užtat suradau pamokantį „išrašą“ iš 1975 metų Marijampolės (t.y. Kapsuko) dienraščio „Naujas kelias“ (Lietuvos komunistų partijos Kapsuko rajono komiteto ir rajono darbo žmonių deputatų tarybos organas – štai taip). Straipsnio moralas aiškus bei aktualus net ir šiandien – „Dėl pergalės reikia kovoti“. O kas rašoma – galite patys paskaityti.

"Sūduva" 2002 metais„Sūduva“ 2002 metais. Nuotrauka iš komandos bukleto.


 

Šioje gretoje vietos neabejotinai nusipelnė 2002 metų „Sūduva“, po ilgokos pertraukos sugrįžusi į A lygą ir visus nustebinusi dvejomis pergalėmis prieš norvegų „Brann“. Šioje nuotraukoje aš suskaičiavau tris asabas (be „Sūduvos“ trenerio asistento Eivino Černiausko), kurios ir šiemet A  lygoje turėtų pasirodyti. Neblogai, ar ne?

2008 metų sezono "Sūduva"

„Sūduva“ 2008 metais. Nuotrauka iš komandos bukleto.


 

Toliau – 2008 komanda. Ją reikėjo įdėti dėl to, kad tais metais šis blogas buvo pradėtas rašyti ir dėl to, kad tais metais „Sūduva“ persikraustė į naują stadioną. Tačiau dar labiau ją verta dėti dėl to, kad tai buvo keistas sezonas, prieš kurį kažkaip atrodė, kad Sūduva yra pajėgi ir dėl aukso pakovoti. Nieko doro iš to neišėjo, tačiau bet kokiu atveju tai buvo viena iš įdomesnių „Sūduvos“ laidų.

"Sūduva" prieš 2015 metų sezoną

Komanda prieš 2015 m. sezoną. Nuotrauka iš „Sūduvos“ Facebook profilio.


 

Pagaliau pasiekėme mūsų dienas. Galima būtų sakyti, kad šiandieninė „Sūduva“ dar nenusipelnė į tokią kompaniją patekti. Tačiau ar gali ignoruoti „Sūduvą“, kurioje lošia Tomas Radzinevičius? Juokai juokais, tačiau tokie žmonės, kaip Tomas ar Algimantas Gabrys (Gabrys pateko į tris nuotraukas, Tomas – į dvi) simboliškai pasodina komandą ant tvirto istorinio pamato. Audrius Ramonas (2 nuotraukos) taip pat jau yra beveik marijampolietis, o Nerijus Stepanauskas (2 nuotraukos) tuoj galės pasakot istorijas, panašias į tas, kurias porina Lietuvos krepšinio rinktinės masažuotojas.

Štai tokia trumpa ekskursija į praeitį prieš pat prasidedant sezonui. O jei kam istorijų norisi dar daugiau, galite paklausyti ką tik paskelbtą pokalbį su Vidmantu Murausku, kuriame ir jis istorijai skiria daugiau laiko, nei šios dienos reikalams. Iki futbolo liko pusantros dienos.

Pasidalink su draugais:

9 koment.

Komentuok!
 1. Kapsukietis 2015, vasario 28 | 10:22 Atsakyti

  Po straipsniu apie Sūduvos rungtynes su Akmene pasirašęs J.Santaris iš tikro buvo grynas marijampolietis(kapsukietis) Jonas Šibeika, žmogus, kurio visa meilė buvo sportas. Pats kažkada buvęs bėgikas, todėl , kaip sakydavo mano tėtė, dėl to atsiradusių nuospaudų po miestą vaikštinėdavo šlubuodamas. Be jo rankų pridėjimo( kaip vėliau ir be a.a. žinomo krepšinio trenerio , tuo metu dirbusio ir kažkokiu organizatoriumi,Vido Virbicko) neapsieidavo nė vienos vaikų gatvių futbolo rungtynės ar kokie kiti organizuojami sporto renginiai mieste. o šiaip tai jis buvo neetatinis „Naujo kelio“ sporto apžvalgininkas.

 2. Jonas | SDV 2015, vasario 28 | 11:07 Atsakyti

  Ačiū už žinias! Jos – labai svarbios. Nes tik tokios žinios sausiems istoriniams faktams suteikia tikro, realaus, žmogiško turinio.

 3. Kapsukietis dar 2015, vasario 28 | 16:18 Atsakyti

  Tu, Jonai, čia apžvelgi kai kuriuos Sūduvos sezonus. be abejo, visų sezonų nesuminėsi, daug jų buvo gražių, linksmų, be abejo, ir liūdnų., Bet , manyčiau, vieni iš įsimintiniausių seniausiems komandos gerbėjams komandos istorijoje yra 1967 metų ruduo, kai komanda , kuri tada vadinosi Automatai, nes ją šefavo Maisto pramonės automatų gamykla su sportui atsidavusiu direktoriumi Jonu Šeškevičiumi, I lygoje pagal kompleksinę įskaitą(mat suaugusių komanda buvo antra, įmušusi virš 100 įvarčių, kas, kaip prisimenu, tada buvo pirmas kartas Lietuvos futbolo istorijoje,. Bet sudėjus ir jaunių uždirbtus taškus atsidūrė I vietoje ir įgijo teisę 1968 metais kovoti Aukščiausioje lygoje) aplenkė Radviliškio Techniką(tikrai ne Lokomotyvą, kaip kai kas „prisimena“) . Todėl, mandagiai kalbant, kiek keistas www. futbolinis teiginys, jog “ 1965 m. pradžioje, kai Kapsuko miestą apėmė reprezentacinės komandos krizė, „Automatai“ tapo pagrindine miesto ekipa, bet po 3 sezonų vėl nusileido iki mėgėjų lygio“. Jie kaip tik po trijų sezonų, 1968 metais,po daug metų pradėjo žaisti Aukščiausioje lygoje. Na, žiūrint iš šių dienų, tai jie, kaip ir visos to meto komandos Lietuvoje, buvo mėgėjai.Bet…tai buvo Aukščiausia lyga, to metų Lietuvos elitinė lyga. Tiesa, pasirodymas buvo neįspūdingas, tačiau 1968 sezone užimta 12 vieta iš 16.

 4. Jonas | SDV 2015, vasario 28 | 16:39 Atsakyti

  Taip, tokių bendruomenių kaip „Sūduva“ istorija – labai keblus reikalas. Informacijos labai mažai, ji sunkiai pasiekiama, nes iš esmės visa informacija – liudininkų galvose. Todėl neverta pykti dėl klaidų, kurių galima rasti Jūsų minimoje enciklopedijoje, juolab, kad ji – tokia pati asmeninė kelių entuziastų iniciatyva kaip ir šis blogas.
  .
  O kadangi matau, jog Jums „Sūduva“ rūpi ir unikalių žinių turite – gal norėtumėte jas pamėgint į kokį atsiminimų straipsnį sudėliot? Būtų labai įdomu. Jei tokia galimybė Jums įdomi – brūkštelėkite laišką man adresu ponaspop@yahoo.com ir sugalvosim Jums patogų būdą tam padaryti.

 5. ir dar Kapsukietis 2015, kovo 1 | 08:45 Atsakyti

  kaip sako, vienąkart pradėjęs, negali sustot…Ankstesniame komentare nepaminėjau (bet šita informacija rimčiausiems komandos gerbėjams ,be abejo, žinoma) jog 1968 sezone komanda jau žaidė SŪDUVOS pavadinimu .taigi reprezentacinės miesto komandos pavadinimas nesikeičia jau 47 metai – ilgiausiai nuo futbolo Marijampolėje atsiradimo. todėl manyčiau, jog , istoriniais terminais kalbant,naujausių laikų SŪDUVOS gimimas ir laikytinas 1968 metai. Tiesa, 1993-1994 , kai į viską jau buvo žiūrima iš verslo pusės, vietą to meto aukščiausiame Lietuvos divizione iš Vilniaus „Neries“ , kaip kalbėta Marijampolėje “ nupirko“ vėliau ne kaip išgarsėjęs verslininkas Žydrūnas Buzas, kuris komandą pavadino, jei neklystu, pirmiausia“Sūduva-Žydrius“, o po to liko tik „Žydrius“. Tarp kitko „Žydrių“ treniravo , anot to metų sirgalių “ kažkoks treneris iš Alytaus“ O tai buvos dabar jau žinomas G.Jarmalavičius. Tiesa, dalyvavimas įstrigo nebent nepagerintu rekordu- Ekranui pralaimėta 1-10. Po to visada buvo tik „SŪDUVA“.

 6. Anonimas 2015, kovo 1 | 10:44 Atsakyti

  Kuruoja pagal A lygos puslapį turi tik 15 žaidėjų o trys iš jų vartininkai. Taip pat įdomu, kokia sudėti Sūduva išstatys neaišku, kas vartuose stovės, kas kraštuose žais, kokia taktika pasirinks.

 7. Jonas | SDV 2015, kovo 1 | 10:56 Atsakyti

  Kruojos situacija – miglota. LFF ir A lyga pranešinėjo, kad jiems neleido susidraugauti su kažkokiais investuotojais iš Honkongo ir uždraudė registruoti tris žaidėjus. Antroji dalis – labai keista, nes tie žaidėjai yra lietuviai, pvz., Galkevičius. Bet LFF stalinistinio stiliaus kova su lažybų verslu – atskira šneka. Faktas, kad labai sunku įsivaizduoti, kaip šiandien Kruoja atrodys. Iš kitos pusės, kaip rodo istorija, tai nebūtinai reiškia, kad Sūduvai bus bent kiek lengviau.

Naujas komentaras