Tomas Radzinevičius

1: „KRUOJA“ 1:3 „SŪDUVA“

Pralaimėtų pirmųjų sezono rungtynių tradicija buvo nutraukta šiandien Panevėžyje. Kad ir kaip besusiklostytų mūsų komandos sezonas, už šią pergalę ir komandos išvaizdą apskritai jau galima ploti naujajam „Sūduvos“ treneriui Aleksandarui Veselinovičiui. Pamatėme kitokią „Sūduvą“ nei pernai ar užpernai. Nepaisant to, kad didžiuma žaidėjų buvo mums gerai pažįstami. Serbui puikiai pavyko įrodyti, jog tie patys žaidėjai gali lošti fundamentaliai kitokį futbolą. Įtarėm tą ir ankstesniais metais, tačiau įrodymų labai trūko.

Kruoja – vieno sezono nutikimas

„Sūduva“ šiandien privalėjo nugalėti – oras buvo puikus, o varžovo net lygint neverta su komanda, kuri pernai laimėjo medalius. „Kruoja“ atrodė liūdnai. Netekus būrio pernykščių žaidėjų, Pakruojo komandai sunkiai sekėsi lošti futbolą, kuriuo ji garsėjo. Eliošiaus, Vėževičiaus, Mačiulio ir dar poros legionierių išnykimas „Kruoją“ pavertė eiline lietuviška komandėle iš serijos „spiriu kur nors į priekį ir bėgu“. O visokie užkadriniai nutikimai lėmė, kad ant atsarginių suolo sėdėjo labai mažai žmonių ir „Kruoja“ užbaigė rungtynes neatlikusi nė vieno keitimo.

Pirmas kėlinys – apšilimas

Komandų rungtynių planai paaiškėjo jau pradžioje. „Kruoja“ iškart giliai atsitraukė. „Sūduvai“ niekas netrukdė ramiai pradėti atakų – aikštės viduryje, netgi „Kruojos“ pusėje mūsiškiai galėjo laisvai ir ramiai stumdyti kamuolį. Nors ir žaisdama antru numeriu, „Kruoja“ nelabai mėgino kontratakuoti. Viena, trūko žmogaus centre, galinčio greitai pervesti kamuolį į puolimą. Antra, trūko greičio priekyje. Juk Beniušis nėra tas, kuris yra ypatingai naudingas greitos atakos metu. Todėl dauguma „Kruojos“ atakų prasidedavo tolimu perdavimu link to paties Beniušio. Tačiau kitaip nei anksčiau, Beniušis nelabai turėdavo kam kamuolio numesti.

Žinia – jei tokios rungtynės būtų vykę pernai, „Sūduva“ būtų turėjusi labai rimtų problemų. „Sūduvai“ standartiškai sunkiai sekdavosi žaisti prieš komandas, kurios visų pirma rūpinasi gynyba, o apie puolimą nelabai galvoja. Paprastai „Sūduva“ tokiais atvejais pradėdavo beviltišką priešininko vartų bombardavimą balionais vos ne iš savo aikštės pusės. Nuo tokio puolimo gintis būdavo paprasta – juk „Sūduvos“ priekyje lošdavo labiau greičiu, nei ūgiu pasižymintys žmonės.

Šiemet pamatėme kitokią „Sūduvą“. Galbūt klystu, tačiau man pasirodė, kad per visas rungtynes „Sūduva“ neatliko nė vieno klasikinio baliono link „Kruojos“ vartų. Kamuolys visą laiką „gulėjo“ ant žemės ir, šokinėdamas zigzagu tarp saugų bei gynėjų, pamažu artėdavo link priešininko vartų.

Kamuolį palaikyti aikštės viduryje mūsiškiams sekėsi visai neblogai. Sunkiau būdavo paskutinių perdavimų stadijose. Tačiau reikia turėti omeny, kad buvo lošiama prieš gausiai besiginančią komandą. Tokiais atvejais finalinėse atakos stadijose jau reikia ne tiek tikslių perdavimų, kiek nestandartinių sprendimų. Mūsiškių finaliniai sprendimai visų šių rungtynių metu labai dažnai baigdavosi nuošale. O tai rodo, kad žaidėjai mąsto teisingai, tačiau dar trūksta maksimalaus susiklausymo ir greitesnės reakcijos paskutinio pardavimo etape.

Pirmas kėlinys galėjo būti visiškai ramus – „Sūduvai“ toliau spaudžiant, o „Kruojai“ toliau aklai ginantis ir nekeliant jokio pavojaus mūsų vartams. Tačiau „Kruoja“ dvi progas vis tik turėjo. Ir abi jas sukūrė „Sūduvos“ gynėjai – naujokas Marko Živkovičius ir „veteranas“ Ugge. „Kruoja“ šiomis klaidomis pasinaudoti nesugebėjo, tačiau jos iškart pavirto nauja misija „Sūduvos“ treneriui, su kuria – nori nenori – teks tvarkytis. Kitu atveju, sezonas ir vėl gali būti velniškai sudėtingas.

Nicola Prebiračevič

„Sūduvos“ naujokai: nr.3 – Nikola Prebiračevič.


 

„Sūduvos“ schemos

Šiandien galėjome pamatyti daugumą „Sūduvos“ naujokų. Paulius Grybauskas taip aktyviai apšilinėjo prieš rungtynes, jog atrodė, kad treneris dar nėra nusprendęs, kurį vartininką statyti į vartus (Kornelijus Timofejevas su ramentais rungtynes žiūrėjo nuo suolo). Startinėje sudėtyje buvo ir abu nauji serbai – Nikola Prebiračevičius kartu su Ugge lošė gynybos centre, o Marko Živkovičius – dešiniame gynybos krašte (kadangi kitame krašte lakstė Kovačevičius, tai turėjome lyg ir serbišką gynybos variantą). Vaidotas Šilėnas žaidė krašto saugo vietoje – kairėje pusėje.

Visi kiti – mums jau matyti ir daugmaž išsidėstę sau įprastose pozicijose. Vienintelis įdomus Veselinovičiaus sprendimas buvo matomas aikštės centre. Gan netikėtai ant suolo liko Marius Šoblinskas. Aikštės vidurys – nuo pat atraminio saugo vietos iki atakuojančio saugo taško buvo padalintas Kiselevskiui, Chvedukui ir Vaskelai. O įdomumas buvo tame, kad šie trys žaidėjai nuolat keitėsi vietomis, atlikdami tai vieną, tai kitą vaidmenį.

Toks vidurio saugų žaidimo planas suteikė „Sūduvai“ papildomo mobilumo ir veiksmų įvairovės. Tačiau visų problemų neišsprendė. Bėda ta, kad iš šių trijų tik Vaskela sugeba atiduoti greitą, aštrų ir tikslų perdavimą priekin – tai jis keliskart sėkmingai darė iš aikštės gilumos. Tačiau Vaskela nėra pats geriausias atraminio saugo variantas. Drįsčiau spėti, kad minėtos dvi grubios gynėjų klaidos ir nutiko dėl to, kad tose situacijose nebuvo pakankamai tvirto atraminio saugo palaikymo.

Arminui Vaskelai gavus traumą ir vietoj jo aikštėje pasirodžius Mariui Šoblinskui – ši dilema lyg ir išsisprendė. Tačiau, nepaisant saugų gausos komandoje, aikštės vidurio klausimas vis viena bus viena iš aktualesnių temų ir šiais metais. Darius Gvildys šį klausimą pernai sprendė aikštės vidurį apskritai aplenkdamas. Veselinovičius, panašu, nėra nusiteikęs šios aikštės vietos palikti likimo valiai. O kaip jam seksis – pamatysim artimiausiose rungtynėse.

Marko Živkovič

„Sūduvos“ naujokai: nr. 22 – Marko Živkovič


 

Naujokėliai

Trys aikštėje buvę naujokai man paliko gerą įspūdį. Galbūt kiek mažiau stebėjau Prebiračevičių. Tačiau akivaizdu, jog abu serbai mėgsta lošti kietai – o tas gynyboje visada naudinga. Vaidotas Šilėnas savo sugebėjimus taip pat puikiausiai atskleidė. Beje, į teisingų Šilėno veiksmų sąrašą įrašyčiau ir geltoną kortelę pirmame kėlinyje, kurią jis gavo už nutrauktą pavojingą „Kruojos“ kontrataką. Puikus pavyzdys kai kuriems Vaidoto naujojo klubo draugams, kurie pernai daugumą kortelių surinko už diskusijas su teisėjais, o ne už komandai naudingą veiklą.

Galutiniam komandos vaizdu susidaryti vienerių rungtynių nepakanka. Kaip ir galutinai apibendrinti šios „Sūduvos“ laidos galimybes. Jau dabar akivaizdu, jog „Sūduva“ ir šiemet loš atakuojantį futbolą – tik staigių kontratakų, kuriose dalyvauja pora bėgikų stilių greičiausiai pakeis masyvesnis komandos judesys priekin. Matosi, kad ir Živkovičius yra mėgėjas atakuoti – juk jis ir uždirbo 11 m. baudinį rungtynių pabaigoje. Kol kas atakuojantys gynėjai didelių bėdų nekelia, nes matosi, kad Veselinovičius itin akcentuoja žaidėjų apsikeitimus pozicijomis.

Akivaizdu ir tai, kad „Sūduva“ tapo protingesne komanda. Tiesą pasakius, per visas šiandienos rungtynes nepastebėjau situacijų, kuriose nelabai ką daryti žinantys žaidėjai padaro bet ką. To ankstesniais metais „Sūduvoje“ pasitaikydavo netgi geriausiais sezono ruožais. Be abejo, proto „augimas“ mažina komandos galimybes karts nuo karto sulošti „beprotiškus“ fragmentus, kai priekin varo tik įkvėpimas ir energija. Tačiau aš vis viena „balsuoju“ už protą. Nes tik jis gali užtikrinti padoresnę vietą sezono pabaigoje.

O kol kas beliko sulaukti ir kitų naujokų pasirodymo. Įdomu, kokios naudos komandai gali duoti Veliulis ir Tamulevičius. Pauliui Grybauskui savo vietos vartuose ko ger dar teks luktelėti.

Antras kėlinys – stuburo vis dar trūksta

Kėlinys prasidėjo labai linksmai – dviem visiškai identiškais įvarčiai. Šilėnas kelia kampinį, Radzinevičius muša įvartį. Šilėnas kelia kampinį, Radzinevičius muša įvartį. „Sūduva“ solidžiai priekin išsiveržė per pirmas 5 kėlinio minutes. O tada kažkodėl nusiramino, atsitraukė atgal ir leido „Kruojai“ atgauti viltį. Ir vėl – tai yra labiau mūsiškių, nei staiga ypatingai atsigavusios „Kruojos“ nuopelnas.

Tad „Sūduva“ visai be reikalo sugrąžino rungtynių intrigą, nes po antrojo įvarčio net skystokai tribūnėlėse susirinkę Pakruojo komandos mylėtojai ėmė kalbėti apie tai, kad tuoj bus 5:0. Įvartį „Sūduva“ praleido taip pat aplaidų – keturi gynėjai stovėjo ir žiūrėjo, kaip Birškys spardo kamuolį.

Antras kėlinys buvo chaotiškas ir neramus. „Kruoja“ stengėsi, „Sūduva“ neblogai laikėsi ir mėgino kontratakuoti. Tačiau tik Radzinevičiaus ir Živkovičiaus kombinacija bei Ugge įmuštas pendelis sugrąžino ramybę ir pasitikėjimą. Net Kornelijus Timofejevas išklibinkščiavo iš stadiono tuomet, kol Ugge glebesčiavosi su treneriu ir komandos draugais.

Taip, trenerių štabui dar tikrai yra ką veikti. Tačiau pirmieji trys taškai buvo paimti. Kol kas tai ir yra svarbiausia.

Vaidotas Šilėnas

„Sūduvos“ naujokai – nr. 20, „Ponas Kampinis“ – Vaidotas Šilėnas.


 

Keletas keblių klausimų

Labiausiai man šiandienos rungtynėse pritrūko tinkamos Tomo Radzinevičiaus integracijos į atakų schemas. Tai yra dilema, kurios nepavyko išspręsti pernai, tačiau ir šiandien Tomui kolegos sudarydavo pernelyg mažai galimybių ką nors nuveikti prie „Kruojos“ vartų.

Kitas opus klausimas – standartinės situacijos. Vaidotas Šilėnas šiandien pasirodė esąs pirmas padorus kampinių kėlikas „Sūduvoje“ per kokius tris paskutinius sezonus. Du kampiniai – du įvarčiai. Jei atmintis nemeluoja, pernai po begalės keltų kampinių per visą sezoną, „Sūduva“ sugebėjo įridenti tik vieną įvartį pačioje čempionato pabaigoje. Tad jei Šilėnas moka kelti kampinius – kodėl jam tokia teisė buvo suteikti tik tuomet, kai traumą gavo Vaskela?

Taip pat galima drąsiai klausti, kodėl baudos smūgius kala Kovačevičius ir Chvedukas, o ne tas pats Vaidotas Šilėnas? Karolis moka stipriai spirti, bet elegantiškai apjuosti priešais stovinčią sienelę – tikrai ne jo stichija.

Jausminga pabaiga

Taip, šį kartą sezono pradžia „Sūduvai“ nusisekė. Komanda buvo darni, o po kiekvieno įmušto įvarčio įkrisdavo į begalinio šventimo komą. Tokios linksmybės visada nuteikia geriau, nei rami „štai, padariau savo darbą“ poza. Jos rodo ne tik sugebėjimus mušti įvarčius, bet ir teisingą emocinį nusiteikimą.

O žinot, kas nutiko po finalinio švilpuko? Aleksandaras Veselinovičius staiga pradėjo mojuoti rankomis, strikinėti, puldinėti pirmyn-atgal. Tada surinko visą garbingą trenerių kolektyvą ir per aikštę nupėdimo kartu su žaidėjais padėkoti „Sūduvos Sakalams“ už palaikymą. Jei akys nemelavo (o mano, seno žmogaus, akys silpnos ir pavargusios) kažkur netoli „Sakalų“ tribūnos stoviniavo ir pats Prezidentas.

Ar gali norėt dar ko nors iš reiškinio, kuris vadinasi „futbolo rungtynės“?

Pasidalink su draugais:

21 koment.

Komentuok!
 1. Antonimas 2015, kovo 1 | 21:39 Atsakyti

  Sutinku su viskuo 100 proc, tik dar pastebėjau, ypač pirmame kėlinyje, labai gerai atliekamą varžovų komandos gynėjų spaudimą, ko pasekoje buvo perimta labai daug kamuolių net nespėjus jiems užmegzti atakos.

 2. Tomas 2015, kovo 1 | 21:53 Atsakyti

  Man rodos V. Šilėnas ir buvo prie baudos smūgių šiandien.. :)
  Man irgi pritrūko Tomo prijungimo, bet pagal filosofiją, Tomas turėtų numetinėti ir uždarinėti visus skersus perdavimus:)
  Taip pat nepatiko ir tavo minėtas atsitraukimas po dviejų įvarčių, rodėsi, jog pernykštės istorijos grįš, kaip patys sau užkuriame pirtį :)

 3. Jonas | SDV 2015, kovo 1 | 21:56 Atsakyti

  Aha, Šilėnas aplink baudos smūgius trindavosi, bet du pačius geriausius, pirmam kėliny ir antram, kai kamuolys vos ne ant baudos aikštelės linijos stovėjo tiesiai prieš vartus mušė ne jis.

 4. Jonas | SDV 2015, kovo 1 | 22:00 Atsakyti

  O ką gali Radzinevičius su tinkamais pagalbininkais buvo puikiai pademonstruota pačioje rungtynių pabaigoje, kai jo perdavimas ir teisingas Živkovičiaus judesys uždirbo pendelį. Tokių situacijų norėtųsi daugiau.

 5. Anonimas 2015, kovo 1 | 22:10 Atsakyti

  Galima pasidžiaugti, kad pagaliau sezonas pradėtas pozityviai. Reikia tikėtis, kad ši pergale tik pradžia gero sezono ir Sūduvos sugrįžimo į trejetuką.

 6. Jonas | SDV 2015, kovo 1 | 22:24 Atsakyti

  Sunku pasakyt, kaip čia bus. Šiandien jo, kaip ir ispano net ant suolo nebuvo. Iš vienos pusės yra tiesos – akivaizdu, kad šiemetinės Sūduvos planas yra „patyrę žaidėjai vietoj baigiančio subręsti vietinio jaunimo“. nepaisant to, kad ir Bagdanavičius, ir Isoda, ir Kiselevskis jau laisvai po A lygą lakstyt gali. Šiandien tik Kiselevskis gavo visas rungtynes. Iš kitos pusės – mano akimis žvelgiant, Bagdanavičius yra stipresnis už, pvz., Kovačevičių. Tačiau kol kas serbas tiki serbu labiau nei lietuviu. Iš trečios pusės – šiandien traumas gavo Vaskela ir vidurio gynėjas Prebiračevičius. Vėliau paaiškės, kokio sunkumo tos traumos. Iš ketvirtos pusės – bet kokiu atveju daugiau žaidėjų yra geriau, nei mažiau. Nes tokiu atveju viskas nuo paties žaidėjo priklauso – kai vietą aikštėje gauni konkuruodamas su kitais, o ne dėl to, kad tiesiog nėra ką leist.

 7. Lukas 2015, kovo 2 | 09:08 Atsakyti

  Beje, dėl balionų, pirmam kėlinį pasimatė keli, ir juos atliko ne kas kitas, kaip Kovačevičius, kuris jų nemažai ir pernai darė. O šiaip patiko žaidimas, patiko kamuolio laikymas ant žemės, trumpi perdavimai. Kol kas, bent jau žiūrint sezoną startus, esu tikrai patenkintas tiek komandos komplektacija, tiek treneriais, tiek sezono startu.

 8. Jonas | SDV 2015, kovo 2 | 09:25 Atsakyti

  nagi tai nebuvo klasikiniai „balionai“, kurie paprastai keliami pozicinei atakai pasiekus akligatvį. O kad Kovačevičius numetė atgal į Kruojos baudos aikštelę kamuolį, atšokusį po kampinio – nėra didelė bėda.

 9. griezhtas 2015, kovo 2 | 09:55 Atsakyti

  laukiam toliau varžybų su Stumbru, kiek žiurėjau pirmas varžybas, tai Gvildžio dėka stumbras yra pernykštė suduva – daug draskymosi, daug emociju, stipri komandine dvasia, bet draskymaisi ne visada su protu…
  Kas dziugino varzybose su kruoja, tai kad nebuvo bereikalingu emociju ir korteliu, nors teisejavo pats Slyva.
  Kas kazkiek neramina, tai ar yra zaidimo planas B, nes kamuolio laikymas ir zaidimas pirmu numeriu su silpnesnem komandom turetu veikti, bet koki zaidima zais, su lygiavertem ar stipresnem komandom? Ir verkiant reikia zmogaus gerai realizuojancio standartus, zaidziant tokiu stilium prazangu bus daug, tik problema, kad is geru poziciju baudiniu gaunasi nulis pavojaus priesams.

 10. Ramūnas 2015, kovo 2 | 10:48 Atsakyti

  Blogo autoriaus nuotraukos žymiai išvaizdesnės, nei Sūduvos puslapyje sudėta mėgėjiškų nuotraukyčių galerija :)

 11. Jonas | SDV 2015, kovo 2 | 10:56 Atsakyti

  be abejo. nes blogo autorius turi geresnį aparatą (nors ir ne kosminį ir ne naują), yra baigęs dailės akademiją, todėl išmano šį tą apie kompoziciją, spalvas ir kitus „niekus“, sugeba primityviai valdyti grafines programas ir fotografuoja futbolą septynerius metus. esu tikras, kad marijampolėje yra pilna žmonių, fotografijos meną valdančių geriau už blogo autorių. tereikia juos susirasti ir vienaip ar kitaip paskatinti. ir jie mielu noru pateiks puikius fotografijų paketus apie kiekvienas „Sūduvos“ rungtynes oficialioje klubo svetainėje.

 12. Varvalas 2015, kovo 2 | 14:10 Atsakyti

  Neramina gynėjų veiksmai ir tų veiksmų derinimas su saugais. Būta nemažai „pernykščių“ numerių: pozicijų nepasidalijimas, neatsakingas kamuolio numetimas varžovui. Likome be Vaskėlos ilgam laikui. Jeigu Kiselevskis nesiims dirigento vaidmes, tai komanda sės giliai giliai. Nematau kitos kandidatūros tai daryti. Chvedukas tikrai ne iš to pasaulio … Panašu, kad per treniruotes nėra rimtai ruošiamasi baudos smūgių atlikimui, nes tai daro tie žaidėjai, kurie jau įrodė nesugebą realizuoti baudos smūgių.
  Rezultatas geras. Žaidimas jau beveik nebalioniškas, teikiantis vilčių, bet dar neturintis veido. O ir manau, kad ir atlikėjų tinkamų nėra. O dar traumos prisidėjo ir prisidės, nes čempionatas prasidėjo žiemą (kad galėtų kvedarai vasarą prie jūrų marių pailsėti). Nemanau, kad Spyris yra stipresnė už Kruoją. Reikia dirbti, dirbti ir dar kartą dirbti, kaip kartą saką vienas gruzčikas.

 13. Jonas | SDV 2015, kovo 2 | 14:33 Atsakyti

  Jei Vaskela iškrito – didžiausia dilema bus klasikinė: kaip išmokyt lietuviškos futbolo mokyklos auklėtinius atiduot staigų perdavimą? pvz Kiselevskis, kuris iš tikro dabar lieka kone vieninteliu kandidatu į playmakerio sostą, šią ydą taip pat turi. Vakar taip pragaišino vieną puikią kontrataką – vietoj to, kad mestų kamuolį į plotą, dar 5 sekundes jį varėsi ir kai jau susirengė atiduoti perdavimą – tiek Šilėnas, tiek Radzinevičius buvo giliai nuošalėje. O jei būtų iškart spyręs Šilėnui į laisvą plotą, greičiausiai būtų nutikęs išėjimas, kuriame mūsiškių būtų buvę daugiau nei Kruojos gynėjų.
  Štai taip ir gaunasi. Jau vakar pasimatė, kad, pvz., Živkovičius tiesiog instinktyviai gavęs kamuolį iškart jį metą kitam. Tas pats ko gero galioja ir Kovačevičiui – jei gynyboje Bagdanavičius dirba kiečiau ir patikimiau, tai aikštės matymu ir perdavimo kokybe serbui gerokai nusileidžia.
  Ir vakar buvo senus laikus menančių akimirkų, kai ataką pradėdavo Ugge, nes iš centro saugų niekas kamuolio neprašydavo.

 14. griezhtas 2015, kovo 2 | 14:58 Atsakyti

  Reikes ziuret pakartojima, nes man vakar kaip tik pasirode, kad Vaskela vienintelis iskrito is konteksto nuolat perlaikydamas ir varinedamas kamuoli nezinodamas ka su juo daryti ir taip prisizaizdamas gaisru.
  Del Kiselevskio tai tas paveluotas pasas parejo, po keliu bandymu imesti plota, kai tingejo spurtuot Silenas, o kita kart Chvedukas, tai trecia kart bande isitkint ar tie teiksis spet prie kamuolio.. O siaip tikiu Kiselvskiu, kad jis sugebes buti tuo playmakeriu, kai tik susizais su kitais, nes talento tam reikalui turi pakankmai.

Naujas komentaras