karolis-chvedukas

2: „STUMBRAS“ 0:2 „SŪDUVA“

Tomo Radzinevičiaus progų išnaudojimas šiame sezone – kone šimtaprocentinis. Štai ir šiandien: du geri perdavimai – ir vėl du įvarčiai. Nedidelė bėda tik ta, kad vieną iš tų perdavimų atliko „Stumbro“ žaidėjas. Tačiau yra kitas džiuginantis dalykas. „Sūduva“ kol kas dar nerodo ypatingai gero futbolo, nesukuria itin daug progų, bet laimi. Viena iš esminių pernykščio sezono problemų buvo taškai, iššvaistyti lošiant su silpnesniais varžovais, kai „kažkas tiesiog užstrigdavo“. Viliuosi, kad „Sūduva“ šiais metais bus labiau prognozuojama komanda.

Pradžia: istorija kartojasi

Kaune futbolą senokai žiūrėjau. Mokyklos stadionas „didžiojo“ futbolo sugrįžimą į Kauną šiek tiek sumenkina, bet žiūrovų skaičiuotojai pasistengė, kad šis faktas pasimirštų. Sunku įsivaizduoti, kokiu būdu buvo skaičiuojami šių rungtynių lankytojai (rungtynės buvo nemokamos), tačiau oficialus skaičius (1020) atrodo gerokai išpūstas. Juk šios tribūnėlės talpina tik 1000.

NFA stadionas Didysis futbolas „grįžo“ į Kauną.


 

Rungtynės „Sūduvai“ prasidėjo labai panašiai, kaip ir prieš savaitę Panevėžyje. „Stumbras“ ir „Kruoja“ nėra pernykštė „Dainava“, tačiau abi komandos prieš „Sūduvą“ žaidė griežtai nuo gynybos. Pirmas kėlinys vyko įtemptai, tačiau ramiai. „Sūduva“ ritinėjo kamuolį aikštės viduryje pamažu artėdama prie „Stumbro“ vartų, o priešininkas laukė progos kontratakai ir šanso Rimkevičiui.

Šiokių tokių pusprogių turėjo ir vieni, ir kiti. „Stumbras“, beje, buvo kietesnis priešininkas, nei „Kruoja“. Pasitikdavo „Sūduvą“ arčiau vidurio linijos ir nevegdavo paspausti, pasivaikyti. „Sūduva“ gintis taip pat pradėdavo gan aukštai. „Stumbrą“ varė priekin entuziazmas, todėl ir atrodė, kad visos rungtynės buvo energingos, nors daugiausiai veiksmo vyko aikštės viduryje.

Toks jausmas, kad „Sūduva“ pirmą kėlinį naudoja įsibėgėjimui – nepuola spausti priešininko lyg akis išdegusi, ką dažnokai matydavome ankstesniais metais. Atrodo, treneris toliau eksperimentuoja leisdamas kai kuriems žaidėjams judėti pakankamai plačiai. Pavyzdžiui, Baranovskis pirmame kėlinyje labai dažnai atsidurdavo aikštės viduryje, krašto saugo funkcijas atliekant Živkovičiui. Plačiai po aikštę plaukioja ir Chvedukas su Kiselevskiu.

Jau ir pirmame kėlinyje „Sūduvos“ žaidimas buvo šiek tiek aštresnis nei praeitą savaitgalį. Tie keli kartai, kai smūgiui buvo išvesti Šilėnas ar Kiselevskis buvo kombinacinių atakų pabaigos su aiškiu, apgalvotu finaliniu perdavimu.

Kas tas „Stumbras“?

Jei atvirai – iš „Stumbro“ tikėjausi daugiau. Tačiau galbūt šį kartą suveikė banali futbolo taisyklė – „žaidi taip, kaip leidžia priešininkas“. „Stumbras“ iš esmės tęsia jau kiek primirštą medkirčių futbolo tradiciją. Gali būti, kad tokį „taktiką“ Kauno komanda taiko ne iš piktos valios – kai kurie „Stumbro“ žaidėjai tiesiog negali lošti kokybiškiau. Esminė tokio futbolo savybė – žaisti „į kaulą“. O taip nutinka, kai spiriama ne į kamuolį, o „kamuolio kryptimi“. Spiriama iš visų jėgų, kad būtų nuspirtas ne tik kamuolys, bet ir visos prieš kamuolį pasitaikančios kliūtys. Tokios smulkmenos, kaip kolegos iš kito klubo koja ar galva.

Šiandien nesimatė nė vieno iš pagrindinių „Stumbro“ muzikantų – ir Rimkevičių, ir Mačiulį mūsiškiai prižiūrėjo atidžiai, todėl pavojingiausi Kauno komandos žaidėjai labai retai turėdavo laisvos erdvės tuomet, kai juos pasiekdavo kamuolys. Po rungtynių paaiškėjo, kad Rimkevičius lošė skaundančia koja, tad įtakos galbūt turėjo ir šis faktorius.

Prieš „Stumbrą“ bus sunku lošti visiems A lygos klubams. Ypač jei „Stumbras“ dar geriau koordinuoti gynybinius veiksmus. Tačiau šios komandos kūrybinės galimybės – labai ribotos. O jos pyktis kyla dėl to, kad pernykščiams Pirmos lygos čempionams šiemet tenka susidurti su kitokio lygio futbolu. Tikrojo futbolo atgimimo Kaune dar teks palaukti.

Antroji spektaklio dalis

Antras kėlinys buvo gyvesnis ir nervingesnis. Mūsiškiai ir vėl pasidavo „Stumbro“ primestam chaotiškam futbolui (daug bėgiojimo, spardymo ir mažai tikslumo), paskanintam visokiais triukais, skirtais priešininkui paerzinti ir teisėjui paspausti. Visų tų nesąmonių rezultatas – geltonos kortelės Chvedukui (už pasistumdymą su „Stumbro“ jaunikliu) ir Kovačevičiui (tiesiog profilaktiškai, kad „Stumbro“ žaidėjai nustotų pulti teisėją) bei Kiselevskio trauma. Ačiū dievui, nieko rimto Povilui greičiausiai nenutiko, nes po rungtynių jis vaikščiojo be jokių traumos požymių.

Bet kokiu atveju, taip elgtis nederėtų. Čia ir vėl Veselinovičiui teks padirbėti. „Sūduva“ yra solidi ir patyrusi komanda, todėl privalėtų išlaikyti savo žaidimo stilių ir neleisti silpnesniam varžovui diktuoti žaidimo taisyklių. Antrojo kėlinio chaosas „Sūduvai“ buvo nenaudingas – tokio bardako metu gali nutikti bet kas. Galim tik pasidžiaugti, kad ir šį kartą visi nutikimai buvo mums į naudą.

Vaidotas Šilėnas, Nikola Prebiračevič Kai įmušį įvartį – galima ir prasmingai pasišnekučiuoti.


 

Vaidoto Šilėno perdavimą Tomui Radzinevičiui, po kurio krito pirmasis įvartis, galima kartoti ir kartoti. Tobula pamoka viesiems, nesuprantantiems, kaip reikia duoti pasus puolėjui. Juolab, kad ir filmuojančios kameros rakursas puikiai rodo šios situacijos esmę.

Šilėnas metė kamuolį į tašką, kuriame tą akimirką nebuvo jokio „Sūduvos“ žaidėjo. Tačiau nebuvo ir „Stumbro“ gynėjų. Tomas gi judėjo tinkama kryptimi ir „pagavo“ šį perdavimą gerokai anksčiau, nei kamuolys nusileido jam ant galvos. Tiesą pasakius, sėdint stadione buvo beveik akivaizdu – jei tik Tomas pataikys į vartus, įvartis bus.

Štai tokių perdavimų mūsų pagrindiniam puolėjui labai trūksta. Visi žinom (nes ne kartą matėme įrodymų), kad Tomas Radzinevičius panašiose situacijose gali suveikti idealiai. Jis puikiai sugeba keliais judesiais užsiimti tokią padėtį, kad gynėjas iškart „išjungiamas“ iš žaidimo. Gynėjas nebepasiekia kamuolio ir jam belieka vienintelis ginklas – pražanga.

Šiandien Tomas gavo tik du gerus pasus ir vienas iš jų buvo „Stumbro“ gynėjų dovana. Neretai Tomą matydavome sugrįžtantį vos ne iki aikštės vidurio. Kamuolį pasiimti jis geba ir ten, tačiau paprastai nebūna ką su tuo kamuoliu daryti, nes atakuojantys kolegos nespėja tinkamai ir laiku atsidengti.

Personaliniai paminėjimai

Šiandien galėjome gyvai apžiūrėti dar vieną „Sūduvos“ naujoką – Ernestą Veliulį. Sakykim, jam debiutas nusisekė ne taip smagiai kaip Šilėnui ar Živkovičiui. Pernykštis sezonas mums piešia kitokį šio žaidėjo portretą – greito, agresyvaus, nebijančio imtis iniciatyvos. O štai šiandien Ernestas buvo mažumą išsigandęs. Geriausiai tą parodė situacija, kai turėdamas laisvą kraštą ir tik vieną priešininką priekyje, jis vis tik nusprendė nesiveržti ir atiduoti kamuolį atgal.

Ernestas Veliulis Dar vienas „Sūduvos“ naujokas – Ernestas Veliulis.


 

Viliuosi, kad kitas Veliulio pasirodymas bus kitoks. Toks žaidėjas šiandien „Sūduvai“ gali būti labai naudingas. Stebint šio sezono „Sūduvos“ stilių, futbolininkas, kuris sugeba staigiai apeiti kelis priešininkus, gali kalnus nuversti. Būtent sėkmingų individualių veiksmų kol kas labiausiai ir trūksta, kad ramus pozicinis „Sūduvos“ žaidimas įgautų daugiau aštrių kampų.

Kitas šiokios tokios kritikos nusipelnęs žmogus – Audrius Brokas. Kažkaip Audrius pamiršo, kokius vėjus kėlė praeito sezono pradžioje. Kol kas jis į žaidimą įsipaišo sunkokai, daro kvailokų klaidų ir labai jau tingiai sugrįžta gynybon. Kai matai, kad Radzinevičius gintis skuba labiau, nei tik antrame kėlinyje pasirodęs Audrius – negali nepykti.

O išrinkti geriausią komandos žmogų šiandien būtų sudėtinga. Gerai atrodė visa komanda. Geriausiojo prizą ko gero tektų atiduoti Tomui Radzinevičiui. Vien už tai, kad jis, rimtai nusprendė pakovoti dėl rezultatyviausio lygos žaidėjo vardo.

Miloš Kovačevič Milošas Kovačevičius.


 

Man toliau patinka visi „Sūduvos“ naujokai. Apie Živkovičių ir Šilėną jau pakankamai prikalbėta. Šiandien ir Prebiračevičius jau turėjo daugiau rimto darbo. Baranovskis, kuris pernai stipriai pagerino savo žaidimą, toliau lošia tuo pačiu lygiu. Tą patį galima pasakyti ir apie komandos senbuvius – Ugge, Chveduką, Šoblinską. Kovačevičius šiemet atrodo efektyvesnis – greičiausiai dėl to paties žaidimo stiliaus pasikeitimo. O Džiugas Bartkus ir šiemet neleidžia dvejoti dėl savo teisės stovėti „Sūduvos“ vartuose. Nepaminėtas liko Kiselevskis. Bet apie – šiek tiek vėliau.

Šiokios tokios išvados

Nors ir gali pasirodyti, kad šiame tekste yra daugiau kritikos, nei pagyrų, tačiau toks dalykas yra iliuzija. Smagi „Sūduvos“ sezono pradžia velniškai džiugina. Mes nepratę gauti tiek gerų emocijų sezono pradžioje. Mūsų smagumai geriausiu atveju prasideda antro rato viduryje. Matyti „Sūduvą“, lošiančią sėkmingą ir apgalvotą futbolą nuo pirmųjų turų – išskirtinė privilegija.

Sūduvos įvartis Po pirmo įvarčio.


 

Apie „Sūduvos“ žaidimo pokyčius jau kalbėta. Tačiau kalbėti teks ir toliau. Juk kiekvienose rungtynėse naujasis „Sūduvos“ stilius įgauna aiškesnį pavidalą. „Sūduva“ ėmė lošti sąmoningai kombinacinį futbolą, didžiąją rungtynių dalį kamuolį laikydama „ant žemės“. Aukščiau kamuolys pakyla ne tam, kad lėktų kažkur abstrakčiai link priešininko vartų. Dažniausiai tokie perdavimai naudojami žaidimo „pernešimui“ į kitą aikštės kraštą ar kampą.

„Sūduva“ žaidžia išsidėsčiusi labai plačiai. Taip plačiai, kad kartais tiesiog pritrūksta žaidėjų. Neretai ataka pastringa dėl to, kad kamuolį gavęs futbolininkas šalia neturi jokių pagalbininkų ir vienintelis įmanomas sprendimas tampa atmesti kamuolį atgal.

Kita „Sūduvos“ savybė – žymiai darnesnis visos komandos judėjimas. Tai – dar viena naujovė. Tokių „sisteminių“ komandos kelionių iš gynybos į ataką ir atvirkščiai ankstesniais metais labai trūkdavo. Paradoksalu, tačiau sukūrus aiškesnį komandos piešinį, tapo lengvesni atskirų pozicijų apsikeitimai vietomis.

Aleksandar Veselinovič Jei kas netikėjo, kad „Sūduvos“ treneris ateina po rungtynių padėkoti Sakalams – štai įrodymas.


 

Didžiausia šiandieninės „Sūduvos“ bėda – tinkamo perdavimų skirstytojo trūkumas aikštės viduryje. Arminui Vaskelai gavus rimtą traumą (kaip suprantu, jį aikštėje pamatysime tik sezono pabaigoje), ši bėda gadins mums kraują ilgai. Galbūt net visą sezoną.

Aikštės viduriu mėgina rūpintis Kiselevskis, Chvedukas, Šoblinskas. Kartais – Tomas Radzinevčius, Šilėnas ar Ugge. Tačiau nė vienas iš šių žaidėjų nėra šiai misijai skirtas. Visi jie žymiai geriau atlieka kitas funkcijas. Aikštės viduryje reikia žmogaus, kuris sugebėtų palaikyti, apsaugoti kamuolį, kuris gerai matytų atsidengiančius kolegas ir sugebėtų aniems atiduoti tikslų ir netikėtą pasą į laisvus plotus.

Tikėtina, kad ši misija ir vėl kris ant Povilo Kiselevskio pečių. Panašaus darbo jam teko imtis prieš keletą metų, kai „Sūduvos“ sudėtį stipriai „atjaunino“ ekonominė krizė. Tik Povilas šiandien yra keleriais metais vyresnis ir labiau patyręs. O va ar paveš – sunku pasakyti. Kol kas atrodo, kad Kiselevskis mažumą privengia šios atsakingos misijos, mieliau atsitraukdamas į atraminio saugo vietą ar pajudėdamas priekin, po puolėju.

Marius Šoblinskas Marius Šoblinskas.


 

Šiandienos rungtynių gale, kai Kiselevskį teko sodinti ant suolo, į vidurį persikraustė Šilėnas. Tačiau įvertinti jo sugebėjimus aikštės viduryje trūko laiko. Bet kokiu atveju, Šilėnas yra pakankamai naudingas puolimo krašte, todėl labiausiai visų akys vis viena kryps į Kiselevskį. O štai esminis dalykas, kurio vis dar trūksta Poviliui – mąstymo greičio ir sugebėjimo atiduoti greitą pasą.

Suvėluoti perdavimai – vis dar yra didžiausias trukdis, neleidžiantis „Sūduvos“ žaidimui tapti efektyvesniu. Greiti perdavimai ypač naudingi lošiant su tokiomis komandomis, kaip „Stumbras“. Joms trūksta taktinio sumanumo, todėl ir greitus perdavimus jiems skaityti sunkiau. Keletas gražių akimirkų buvo ir šiandien. Tačiau po 2-3 staigių perdavimų, kuriuos „Stumbro“ žaidėjai tiesiog stebėdavo stovėdami, sekdavo kurio nors iš saugų bandymas kaip nors su kamuoliu pasisukinėti, kas iškart susdabdydavo begimstanį įdomesnį veiksmą.

Dar viena sprendimo versija – „serbiška gynyba“. Abu krašto gynėjai labai sėkmingai jungiasi į atakas. Kol kas ypač įdomiai veikia Živkovičiaus – Baranovskio pora, tačiau ir Kovačevičiaus veiksmai aikštėje yra efektyvesni nei pernai. Abu serbai – gali atiduoti gerą pasą. Ir jei pavyks komandos judėjimą organizuoti taip, kad Živkovičiaus ir Kovačevičiaus puolimo veiksmai nekenks gynybai, tuomet komanda turės dar pora atakos variantų.

Viskas. Kol kas judame į priekį. O kitą savaitgalį sezonas pagaliau debiutuos ir Marijampolėje.

Tags Stumbras

Pasidalink su draugais:

35 koment.

Komentuok!
 1. Anonimas 2015, kovo 7 | 21:16 Atsakyti

  tamsta minėjote tai, kad žaidėjai plačiai „plaukioja“ po aikštelę. tai daroma todėl, kad būtų sukurta papildomos vietos kitiems žaidėjams, įkirtimams ir kombinacijoms. bent jau aš taip matau :)

 2. Jonas | SDV 2015, kovo 7 | 21:21 Atsakyti

  Jo, serbas labai gerai atrodo.
  o dėl „plaukiojimo“ – tai nesakau, kad tai gerai ar blogai. tai yra tiesiog kitaip, nei būdavo Sūduvoje anksčiau. Juolab, kad tas šįmetinis plaukiojimas yra labiau apgalvodas, nes jei anksčiau ir paplaukiodavo – tai labiau dėl savarankiškos improvizacijos. ypač pirmose rungtynėse labai jautėsi, kaip darniai ir tvarkingai keičiasi vietomis Vaskela, Kiselevskis ir Chvedukas. Jei vienas lenda priekin – kitas iškart atsitraukia ir taip toliau.

 3. rolas73 2015, kovo 7 | 21:45 Atsakyti

  Sveiki. kap sake komentatorius : kovacevicius ne pirma antra ar trecia karta spiria kamuoli pirmyn I kova kur nieko nera :)

 4. Anonimas 2015, kovo 7 | 22:10 Atsakyti

  man irgi įtarimas stiprus kilo dėl žmonių skaičiavimo stadione :) stadionas tikrai talpina 500 žmonių ir jis tikrai nebuvo pilnas :) su tokiu skaičiavimu kitą šeštadienį Marijampolėje būtų galima 3000-4000 užrašyt…

 5. Wayn 2015, kovo 8 | 10:19 Atsakyti

  Nu nepaisant pergalės ir netgi poros bankių, žaidimas tikrai nebuvo superinis. Smagu matyt komandą, kuri sugeba daug perdavimų padaryt, kai turi kamuolį (ir toli gražu nevisi jie yra atgal), bet aštrumo kiek pritrūko.
  Živkovičius labai gerai atrodė, bet Kovačevičius bent penketą kamuolių nuspyrė pirmyn bet kaip.
  Šilėnas visiškai solidžiai atrodė, smagu matyt. Šoblinskas gerai atpylė mačą, bet Kiselevskis tokias nervingas varžybas apturėjo. Sveikatos jam.
  Nu ir gynyba nežibėjo. Porą kartų Rimkevičius gražiai buvo paleistas.
  Bus labai įdomu pamatyt ką Sūduva parodys prieš Trakus.

 6. Sinonimas 2015, kovo 8 | 10:28 Atsakyti

  Che, Sūduva po truputį tampa lietuviška Barca :) Nors ir nemėgstu tokio stiliaus, bet mūsų žaidimą stebėti labai įdomu. Ir Živkovičius fantastinis, puolime juda kaip puikus krašto saugas, o gynyba nešlubuoja. Šilėno – Radzės jungtis išvis kažkas tokio :)

 7. Marijus 2015, kovo 8 | 11:42 Atsakyti

  Nesutikčiau dėl Stumbro vertinimo. Stumbras nėra medkirčių komanda, jie patys stengiasi žaisti kombinacinį futbolą. Bet kadangi šiandien Sūduva to daryti neleido, natūraliai iš nusivylimo kilo pyktis ir kai kurie vyrukai ėmė kapoti. Tai yra visiškai natūrali reakcija, ypač turint omeny kovinį kauniečių charakterį – jeigu nusileidi žaidime, tai stengiesi bent jau „muštis“. Priešingu atveju iš viso būsi suniekintas.

 8. Fanas 2015, kovo 8 | 20:02 Atsakyti

  Zivkovicius geras pirkinys, ir tai jau buvo galima sprest pagal jo istorija. Tikrai turejo buti pranasesnis uz kolegas. Cia turbut treneriui reiketu padekot kad ji pasieme? Visgi nei Europos lygoje nelosiam, tai nezinau kur siam 20meciui cia yra galimybes pasikelti savo marke?
  Tikrai jauciasi Suduvos braizas, ir tas kamuoliu stumdymas, po truputi laukiant kol prieisninkai issilakstys is savo poziciju yra sis tas lietuviskam futbolui…pavyzdys kaip reikia zaisti pozicini futbola.
  Beje trenerio itaka didziule, ir jei jis dirbo su jaunimu, tai Suduvos komandai duoda butent to ko jiems reikedavo…elementaraus pozicinio judejimo, zaidimo supratimo…kuris turi but ismokomas futbolo akademijose, kaip bazines futbolo zinios, paga lkruias ir losiama. Tik bijau kad „lietuviskose futbolo akademijose“ tokiu ziniu zaidejai gali but kad ir neigauna. Tad zaidejams kurie draugauja su kamuoliu nepirmus metus, tik yra „primirse“ pagrindus, sustygavus juos, priminus kaip yra viskas atliekama, galima gauti pakankamai drausminga komanda, kuri atrodo losia panasu futbola i siuolaikini, bent jau Lietuvos lygoj su salyginai silpnesnemis komandomis.

 9. Jonas | SDV 2015, kovo 9 | 08:40 Atsakyti

  A lyga sako, kad manieže. Komanda kol kas tyli. Girdėjau kalbas, kad žolė stadione jau pusė velnio. Tačiau kažin ar chebra ryšis sumaitot tą žolytę. Aš spėčiau, kad bus žaidžiama po stogu.

 10. Jaris 2015, kovo 9 | 18:51 Atsakyti

  Pries valanda vaziavau pro stadiona.Pristabdziau prie stendo,kur kviecia i rungtynes.Nei datos,laiko ,nei komandos.Jokio iraso.Dar miega ziemos miegu.

 11. Jonas | SDV 2015, kovo 10 | 10:20 Atsakyti

  Aibaras out: http://fksuduva.lt/?p=10584

  Ko gero teisingas sprendimas. Nors ir atrodė, kad jis galbūt gali mažumą kompensuot Vaskelos traumą. Tačiau nenustebčiau, jei dabar ką nors tinkamesnio į playmakerio vietą komanda surastų. Panašu į tai, kad šis treneris mažumą geriau orientuojasi tame, ko reikia normaliam klubui, siekiančiam medalių:)

 12. Varvalas 2015, kovo 10 | 10:57 Atsakyti

  į ispano ir Vaskėlos vietą ateis reikiamas kamuolių „skirstytojas“. Tai turėtų subalansuoti komandos žaidimą.

 13. griezhtas 2015, kovo 10 | 15:41 Atsakyti

  Kad lietuviu skirstytoju nebuna, nebent koks vienas per desimtmeti atsiranda, ale praeito desimtmecio atstovas zalgiryje paskutines dienas leidzia, o naujas dar nepasirode

  • Lukas 2015, kovo 10 | 16:01 Atsakyti

   Tai va, aš ir galvoju, gal koks iš užsienio grįžtų, kas nežinau, ar labai realu. Na nebent koks Leimonas. O su užsieniečiais irgi visada rizika yra.

 14. Jonas | SDV 2015, kovo 10 | 17:44 Atsakyti

  nu jo, tai gal tada jau geriau Ledesma:) šitam Sūduvos formatui visai tiktų. Jau nekalbant apie legendinį Darių Maciulevičių

Naujas komentaras