Robertas Freidgeimas

Kodėl prieš „Utenį“ reikia žaisti Visagine?

Sezono pradžios tvarkaraštis buvo neblogas. O štai dabar prasideda nesąmonės. Didžiausia jų – lošti rungtynes mieste, iš kurio nėra „kilusi“ nė viena iš susitinkančių komandų. Ir lošti tas rungtynes vidury darbo dienos. Girdėjau „Sūduvos Sakalai“ bet kokiu atveju planuoja tą žaidimą žiūrėti gyvai. Tokius dalykus krėsti gali tik visiški bepročiai. Tai bus istorinė dieną „Sakalų“ gyvenime – įtariu, trečiadienį „Sūduvos Sakalų“ Visagino stadione bus daugiau nei eilinių abiejų komandų gerbėjų juos kartu sudėjus. Visko gali būti, kad „Sūduvos Sakalai“ apskritai bus vieninteliai tų rungtynių žiūrovai.

O juk gaila! „Utenio“ žaidimus šį sezoną mačiau tik fragmentiškai, tačiau jis man pasirodė beesąs viena simpatiškiausių lygos komandų. „Utenis“ man panašus į komandą, kokiomis savo sugrįžimo į A lygą sezonais buvo „Banga“, „Tauras“ ar „Dainava“. Visos šios komandos, atsiradusios iš savo miestų vidinio, tradicinio poreikio turėti padorią futbolo komandą, o ne dėl to, kad to užsimanė koks nors pasiturintis ponas, puošė ir tebepuošia A lygą.

Kas nutiko trims minėtiems klubams – visi žinome. Gaila. Lietuvos futbolas prarado visą puokštę ryškių spalvų „Bangai“, „Taurui“ ir „Dainavai“ nugarmėjus į finansinių bankrotų pelkę. Viliuosi, kad anų komandų smukimai yra tik laikini sutrikimai. Taip pat norėčiau palinkėti „Uteniui“ gerai anuos atvejus pastudijuoti, pamokas išmokti ir klaidų nekartoti. Net jei klaidų nekartojimas grąsintų paversti klubą amžinu šeštosios vietos laimėtoju (kokiu sėkmingai buvo „Banga“ iki liūdnai pasibaigusių vestuvių su rusiškais investuotojais) ar net pasiųsti atgal į I lygą.

Tačiau, kai tokiai simpatiškai komandai tenka lošti prieš „Sūduvą“, visas simpatijas mums dera sukišti į spintą ir tikėtis, kad rungtynės prieš „Sūduvą“ netaps „sezono geriausiomis“.

Mindaugas Grigaravičius Mindaugas Grigaravičius – jau „Utenyje“. Nuotraukų autorius – Vytautas Gimžauskas. Dėkoju „Uteniui“ už leidimą jas panaudoti.


 

Kol kas visi klubai dar tebelipdo komandas ir žaidimo filosofijas. Gal tik „Žalgiriui“ pernelyg pergyventi nėra ko, net jei rezultatai neatsipindi teorinio pranašumo. Vienintelis „Žalgiris“ ir vėl turi sudėtį, kuri jau dabar mums leidžia nuspėti šio sezono nugalėtoją ir LFF taurės laimėtoją. Ypač stebint akivaizdų pernykščių lygos lyderių nusilpimą.

„Sūduvos“ žaidimas gerėjo kiekviename ture. O štai efektyvumas – nelabai. Antra pergalė buvo sunkesnė už pirmą. O trečiame ture jos pasiekti apskritai nepavyko. Nepaisant to, kad nuo priešininko atakų ir vėl buvo apsiginta.

Pralaimėjimas „Trakams“ buvo kiaura nesėkmė. Tokių dalykų futbole nutinka. Kad ir ką bedarytum, kad ir kaip besistengtum, kad ir kokį pranašumą turėtum prieš savo priešininką – futbolo dievai būna paskyrę tau pralaimėjimą ir pakeisti šio dievų sprendimo nėra įmanoma. Tačiau įmanoma išmokti pamokas ir pralaimėjimus panaudoti tam, kad ateityje jų būtų mažiau, o pergalių – daugiau. Bent jau taip filosofiškai į „Atlanto“ pralaimėjimą „Granitui“ žvelgė Konstantinas Sarsanija.

Esminis „Sūduvos“ tikslas šiuo metu – kuo greičiau padidinti puolimo efektyvumą. Tą reikia padaryti koreguojant žaidėjų veiksmus paskutinėse atakos stadijose – tikslinant perdavimus, auginant tarpusavio „susikalbėjimą“ ir taip aštrinant veiksmus aplink priešininkų vartus.

Visa kita „Sūduvoje“ veikia ne taip ir blogai. Gynėjai klysta, kartais labai pavojingai, tačiau sugeba tas klaidas tuoj pat ištaisyt. Aikštės vidurys dažnai būna tuštokas ir pasyvus, tačiau „Sūduva“ randa būdų, kaip aikštės centrą prašokti. O va užbaigiant atakas trūksta ir tikslumo, ir aštrumo.

Savaitgalio emocijoms mažumą aprimus, tenka daryti išvadą, jog viena iš svarbiausių pralaimėjimo „Trakams“ priežasčių buvo individualių veiksmų trūkumas atakuojant. „Sūduva“ atkakliai mėgino „Trakų“ vartus pasiekti kombinacijomis. Tačiau tam trukdė ne tiek masinė priešininko gynyba, kiek pavasariška aikštė ir susiklausymo stoka. Kamuolys strigdavo „Trakų“ gynėjams tarp kojų ir niekaip nepasiekdavo smūgiui į vartus paruoštų „Sūduvos“ žaidėjų.

Viskas galėjo baigtis kitaip, jei komandoje būtų atsiradę bent pora žmonių, kurie būtų ėję į dvikovas su nuvargusiais „Trakų“ gynėjais ir bandę spręsti reikalus individualiais veiksmais. Vienintelis Tomas Radzinevičius „pagavo“ situacijos esmę ir bent keliskart sėkmingai įveikdavo vieną kitą „Trakų“ gynybos užtvarą.

Tuo tarpu krašto saugai apsiribodavo tolimais aukštais perdavimais link baudos aikštelės, kuriuos, masiškai ginantis, nėra taip sunku surinkti. Individualaus aštrumo stoka lėmė ir tai, kad „Sūduva“ praktiškai nekėlė kampinių ir teturėjo vieną pavojingesnį baudos smūgį.

Kol kas „Sūduva“ yra radikaliai priešingoje pozicijoje, nei teko lošti pernai ar užernai. Anskčiau „Sūduva“ labai dažnai grodavo „antru numeriu“. O štai šiemet visi priešininkai, su kuriais teko žaisti, kone nuo pirmu minučių būna nusprendę prieš „Sūduvą“ išstatyti gausią gynybą ir laukti progos kontratakai. „Nuo gynybos“ yra kol kas dažniausia „Sūduvos“ priešininkų strategija.

Tačiau ir „Sūduva“ yra pasikeitusi. „Sūduva“ mokosi lošti ramesnį, racionalesnį, pozicinį futbolą. Toks yra Aleksandaro Veselinovičiaus planas šiam sezonui. Kad planas geras – nėra abejonės. O kaip pavyks jį paversti rezultatais – matysim. Kiekvieno plano sėkmei būtinos pergalės. Nebus pergalių – visi ims kraipyti galvas, o žaidėjai ims jausti psichologinį spaudimą. Mažumą „prispausti“ žmonės dažniausiai duoda neblogų rezultatų, tačiau riba slidi – perlenkti lazdą lengva. Tada reikia ne „atkaklaus darbo treniruotėse“, o elektros šoko.

Visi šie pasvaičiojimai veda prie vieno klausimo. Ar pralaimėjimas „Trakams“ tebuvo atsitiktinis kluptelėjimas teisingame kelyje, ar rimtesnių problemų ženklas? Štai dėl ko rungtynės prieš „Utenį“ yra tokios svarbios. Žvelgiant iš sezono perspektyvos – dar pora prarastų taškų nebūtų didelė tragedija. Tačiau visai komandai gyvenimas iškart taptų sudėtingesnis. Labai nesinorėtų, kad jau pačioje sezono pradžioje „Sūduvai“ tektų laikyti psichologinius egzaminus.

Mūsiškių laukia sunki išvyka. „Utenis“ triskart pralaimėjo, tačiau nė karto – beviltiškai. Nors lošė su A lygos „veteranais“ ir potencialiais šio sezono medalininkais. „Sūduva“ – dar viena to paties teorinių lyderių „klubo“ komanda. Tad ypatingo nerimo „Utenio“ žmonės jausti neturėtų. „Utenis“ turi gerą trenerį – tokį, kuris kaskart sugeba pasirinkti pozityvius, energingus ir pagarbą keliančius klubus. Nė su vienu priešininku „Utenis“ nežaidė aklo gynybinio futbolo, su kuriuo kol kas teko gyventi „Sūduvai“. Tiesą pasakius, mūsų komandai tai tik į naudą. Vadinasi, priekyje bus šiek tiek daugiau erdvės – net jei gynėjams ir teks žaisti atidžiau gaudant kai kuriuos priešininko sprinterius. Pavyzdžiui, Mindaugą Grigaravičių, kurio atleidimas po rungtynių su „Trakais“ kai kam galėjo sukelti dar didesnių klausimų.

O baigiant niūrius pasvarstymus apie keistąjį A lygos tvarkaraštį, galima pasidžiaugti smarkiai pagerėjusiu futbolo.tv kolektyvo darbu. Transliacijos persikėlė į Youtbe platformą ir vaizdas tapo kokybiškesnis. Tačiau dar svarbiau yra tai, kad rungtynių įrašas patenka į internetą kone iškart po finalinio teisėjo švilpuko. Vadinasi, tie, kas šių rungtynių nepamatys gyvai, galės tą padaryti iškart po darbo.

Pasidalink su draugais:

21 koment.

Komentuok!
 1. Remis 2015, kovo 17 | 09:03 Atsakyti

  Kad neatrodytų, jog tik Lietuva yra nesusipratimų žemė, pažiūrėk Coventry City pastarųjų metų nutikimus, kai Koventryje turint 32 tūkstančių stadioną komanda visas namų rungtynes buvo priversta žaisti už 60 kilometrų esančiame mieste. Tai mūsų komandų 2-3 pažaidimai pas kaimynus dėl netinkamų oro sąlygų yra vieni juokai. Tik daugiau motyvacijos atsiras Utenoje įrengti dirbtinės dangos aikštę.

 2. Jonas | SDV 2015, kovo 17 | 11:40 Atsakyti

  Sūduva padavė statistiko apie rungtynes su Trakais. Viskas su statistika gerai, išskyrus vieną grafą – Sūduva už Trakus daugiau prasižengė. Dar vienas įrodymas, kad atakavo mūsiškiai nepakankamai aštriai. Beje, statistiškai kokybiškiausias Sūduvos žaidėjas buvo Milošas Kovačevičius, kad galbūt galėtų pakeisti daugelio išankstinę nuomonę apie tai, kad šis žaidėjas lošia nepakankamai gerai:

  http://fksuduva.lt/?p=10702

 3. DZHIT 2015, kovo 17 | 11:51 Atsakyti

  Trakų žaidėjai akivaizdžiai nesilaikė ant kojų. Kartais ir silpni prisilietimai trakiečiams pasirodė grubus taisyklių pažeidimas ir šie krito ant vejos. :)
  Na o Šiaulių futbolo tv reikia tikėtis nepasidarys gėdos kaip pasidarė mūsų futbolo radio laida.

 4. Jonas | SDV 2015, kovo 17 | 11:51 Atsakyti

  Gali būti, bet juk tai nesvarbu:) Sūduva galėjo nors 50 tų pražangų padaryt. Esmė – kad Trakai buvo priversti prasižengt tik 14 kartų. Ir tai su 65 proc. kamuolio kontrole.

 5. Tbx 2015, kovo 17 | 12:24 Atsakyti

  prieš kokius 5 metu buvo jau tv laidą apie fc Šiauliai.
  darydavo klubas video apžvalgas apie rungtynes su žaidėjų ir trenerių komentarais ir talpindavo savo puslapyje (taip kaip dabar daro futbolo.tv) ir po to dar kartą parodydavo per Šiaulių TV.
  Dar kartais interviu kokį paruošdavo, bet vėl gi jis pirmiau atsirasdavo internete.
  Tai naudos iš tokios laidos nebūdavo sirgaliui, nebent šiaip kokį prašalaitį galėjo sudominti.

  Įdomu kokį dabar formatą sugalvos.

 6. asd 2015, kovo 17 | 12:27 Atsakyti

  Jei Visagine žais ant dirbtinės dangos tai vėl pasipils traumų, ypač pas Sūduvą, nes ir tada Vaskela ir Kiselevskis buvo trumpai susitraumavęs žaisdami ant dirbtinės dangos, kadangi buvo labai daug aukštų dvikovų ir tiesiog Sūduviškiai nukrisdami ant kietos dangos susižalodavo, bet jei pavyks to išvengti žaidžiant labiau pozicinį futbolą, be jokių tolimesnių perdavimų ypač vidurio saugam, kurie yra gležnai sudėti, tai turėtų viskas būti gerai, aukštesnius perdavimus reiktų akcentuoti tiktai Radzinevičiui, o šiaip tai ką pastebėjai kaip čia kažkas sakė, kad Sūduvai labai trūksta individualiai gerai žaidžiančių žaidėjų, dabar vyksta tas pozicinis futbolas ir tiktai pasais žaidžiama, bet netikiu, kad ši taktika pasiteisins prieš stipresnius varžovus tokius kaip Atlantas ir Žalgiris, reiktų vis dėl to pasiruošti antrą taktiką jei kas nors nutiktų Sūduvos žaidimui, tą turėtų paruošti treneris, bet kaip ir pats treneris minėjo, kad galima bet kada įmušti ir visas rungtynes reikia žaisti vienodai, tai nemanau, kad keis, o šiaip tai dar ką pastebėjau tai pvz. kaip prieš trakus pralošinėjome ir būdavo tie perdavimai tarp gynėjų, nors būdavo tikrai daug laisvo ploto ir gynėjai galėjo aukščiau žaisti, o ne daryti tuščius perdavimus nors priešininkų 20m. spinduliu nebuvo. O dėl to playmakerio dilema tai labai neduoda ramybės Sūduvai, nėra grynai kam įžaisti to kamuolio, kartais net Ugge bando jį įžaisti nes mato, kad gynėjai pasus daro vienas tarp kitko nors kaip minėjau priešininkų arti nėra, kad jie tai darytų, Kiselevskis irgi atrodo nepasirengęs būti įžaidėju, Šoblinskas su Chveduku ne to tipo saugai, kad įžaistų tai 100 procentų esu įsitikinęs, jog reiktų Sūduvai naujo žaidėjo pasiieškoti, kad Arminą pakeistų kol traumą turi, nes kuo daugiau žaidėjų – tuo didesnė konkurencija ir nuo to tik geriau komandoje, nes praitame sezone buvo labai minimali konkurencija ir tiesiog kai kurie žaidėjai nesistengdavo per daug, kad ir tas pats Radzinevičius, Kdouh buvo iškritęs, traumuotas, nebuvo jam jokio pakeitimo, suprantu visi turi juodų dienų, tai todėl ir reikia Sūduvai dar bent 1-2 gero kalibro žaidėjų.

 7. Varvalas 2015, kovo 17 | 15:14 Atsakyti

  tik nereikia teigti, kad futbolo tv transliacijos pagerėjo. Norint girdėti komentavimą turi nebūti kambaryje pašalinių ir sėdėti prie pat monitoriaus ar su ausinukais. O per pertrauką užvaro triskart garsiau ir vėl sunervina. Kai susitvarkys garso reikalus (nors netikiu, kad ten kam tas rūpi), tai tuomet ir bus galima pradėti jų vertinimus …

  • Anonimas 2015, kovo 17 | 18:33 Atsakyti

   nežinau, nežinau… man su garsu jokių problemų ir iš aplinkinių tarpo jokių nusiskundimų dėl garso negirdėjau

 8. Varvalas 2015, kovo 17 | 16:08 Atsakyti

  Kochanauskas 2/3 baudų suvaidino. Dar Trakams vaidybos prireikė norint ištempti sau palankų rezultatą. Nežaidė Sūduva grubiau už Trakus.

 9. akva 2015, kovo 18 | 16:23 Atsakyti

  Turbūt po rungtynių su „Uteniu“ net tu popai pripažinsi, kad rungtynės su Trakais nebuvo atsitiktinumas.

  • hm 2015, kovo 18 | 16:30 Atsakyti

   Pritariu, žaidžia tragiškai. Kaip galima kalbėti apie normalų žaidimą, pozicinį futbolą, kai nebegali komanda perdavmų normalių atiduoti. Komanda verta didelės kritikos.

 10. Marijus 2015, kovo 18 | 16:31 Atsakyti

  Sūduva pasimeta, jei pirma prasileidžia. Buvo keletas gerų progų išsiveržti į priekį pirmo kėlinio gale – išnaudojus bent veną jų žaisti būtų daug lengviau. O dabar reikia drąskytis ir vargti.

 11. hm 2015, kovo 18 | 16:37 Atsakyti

  Žinot, net stebint tokį žaidimą norisi, kad sūduva prasileistų dar vieną. Gal būtų kaip šaltas dušas kitoms varžyboms.

 12. DZHIT 2015, kovo 18 | 16:51 Atsakyti

  Gynyba yra- puolimo nėra. Nieko nebus šį sezoną ir vėl. Ką norit tą sakykit, bet atvažiuos Granitas ir tie užkurs pirtį. Veliulis savo amplua, bet jį reikia į startą leisti. Ką tame Broke mano treneris? Ką sukurė? NIEKO.

 13. Meistras 2015, kovo 18 | 17:32 Atsakyti

  Na jau, pirmam keliny vien kiek progu, graziu atakos tesiniu. Utenis nera silpna komanda, stebejau ne vienas ju varzybas. Gavo viena dovanele ir isnaudojo. Na o mes visgi neesam nei Realas, nei Bayernas. Nemanau kad komanda nusipelne daug kritikos, nes zaideme geriau uz varzova, nors ir rezultato nepasiekem. Bet as ziuriu i komanda su posityvumu, braizas matosi, ir Suduvos komanda turi potencialio tik gerinti zaidima, o be to dar tik sezono pradzia ir priesaky laukia daug varzybu.

Naujas komentaras