Vilniaus Žalgirio stadionas

Žalgiriai, futbolas ir politika

Buvau griežtai nusprendęs šios „karštos“ temos nekrutinti. Mat visos diskusijos dėl „Žalgirio“ vardo naudojimo neišvengiamai baigdavosi keiksmais, kuriuos vilniečiai svaidė kauniečiams ir atvirkščiai. Tačiau pakeliui tema pasipildė įdomiais aspektais. Todėl verta į juos pirštu pabaksnoti, nes šie aspektai greičiausiai turės įtakos futbolo gyvybei Kaune.

Kas nutiko: faktai

Visų pirma, nutiko tai, ką žurnalistai pavadino didžiojo futbolo atgimimu Kaune. Žurnalistai, skatinami Kauno klubų pranešimų visuomenei, skuba. „Didžiojo futbolo atgimimas“ – į kabutes galima dėti tiek visą junginį, tiek ir atskirus jo žodžius. Tiksliau būtų sakyti, kad pasirodė pirmieji ženklai, kurie galbūt ir sukurs futbolo atgimimo Kaune situaciją.

Faktai štai kokie. Trims pernykščiams A lygos klubams nebeturint galimybių toliau šioje lygoje lošti, į ją sugrįžo ne tik formalus I lygos nugalėtojas „Stumbras“, bet ir „Spyris“. Prieš pora metų gerbėjų atgaivintas F.B.K. „Kaunas“ perlipo į I lygą.

Kauno Žalgirio tinklapis Štai taip šiandien atrodo Kauno „Žalgirio“ tinklapis.


 

Tuomet „Spyris“ paskelbė, jog jungiasi su Kauno „Žalgiriu“ ir pageidauja naudoti krepšinio klubo vardą. Šis noras nepatiko Vilniaus „Žalgiriui“. Klausimą teko spręsti Lietuvos futbolo federacijai. O ši nuo aiškios pozicijos išsisuko, nors 2015 m. LFF varžybų nuostatai dviprasmybių nenumato.

Nuostatuose aiškiai parašyta, kad „komandos pavadinimas negali būti tapatus kitų dalyvaujančių kurioje nors LFF lygoje klubų anksčiau naudojamiems komandų pavadinimams“. Juk jei skaitai nuostatus – tai net posėdžiauti nėra apie ką. Pagal nuostatus antras „Žalgiris“ negalėtų lošti ne tik A, bet ir I ar II lygose.

LFF pareiškė, kad jokių pokyčių nebus, nes iki čempionato pradžios liko per mažai laiko. O patį klausimą spręsti paliko teismui arba klubų susitarimui.

„Spyris“ į tai dėmesio nekreipė. Į pirmąsias rungtynes atsivežė marškinėlius su užrašu „Žalgiris“ ir Kauno krepšinio klubo emblema. LFF pagrūmojo už tai pirštu. „Spyris“ ir vėl jokio dėmesio nekreipė. Antrame ture Kauno komanda lošė su balta apranga, kurią puošė tokie pat ženklai. Kadangi LFF į tai nereagavo, galima spėti, kad ir trečiame ture „Spyris“ žais su savo „rėmėjo“ vardu ir ženklu.

Tai dar ne viskas. „Spyrio“ pranešimuose apie susijungimą su krepšinio klubu gausiai dalyvavo šiandieninis Kauno meras. Koks politikas nepasinaudotų proga papildomai pašmėžuoti prieš pat rinkimus? O tada buvo paskelbta informacija apie tai, kiek Kauno savivaldybė paskyrė pinigų trims Kauno futbolo klubams. Žmonės rašo, kad „Spyris“ gavo 100 000 eurų, „Stumbras“ – 9000 eurų, o F.B.K. „Kaunas“ – 2000 eurų.

Paskutinis taškas – Visvaldo Matijošaičio paviešintas apsilankymas šeštadienio rungtynėse Kaune tarp „Stumbro“ ir „Sūduvos“. Žinia, šis ponas – svarbiausias „Spyrį“ remiančio Andriaus Kupčinsko konkurentas kovoje dėl Kauno mero kėdės. Štai taip du Kauno futbolo klubai įsitraukė ne tik į diskusijas su Vilniumi, bet ir į rinkimines kovas gimtajame mieste.

Kiek gali būti Žalgirių?

Klausimas įdomus, bet kol kas narpliojamas beviltiškai. Kalbos apie Vilniaus ar Kauno teises „turėti“ šį vardą, apie kažkokias sovietines tradicijas ar užsienietiški pavyzdžiai kelia emocijas, tačiau neduoda jokio aiškaus atsakymo. Emocinis triukšmas yra naudingas Kauno klubo savininkams. „Spyrio“ virsmas „Žalgiriu“ jau dabar gali būti laikomas puikia nelabai žinomo klubo reklamos kampanija. Lietuva tokia šalis – kuo daugiau liaudis kelia burbulų, tuo lengviau „argumentuoti“ formalius sprendimus.

O juk diskutuoti nėra jokio reikalo. Šiam klausimui tereikia švaraus teisinio išaiškinimo. Kaip teismas pasakys – taip ir bus. Ir greičiausiai teismas kalbės ne apie tradicijas, sovietinį palikimą ar praktiką Ispanijoje. Teismui tereikės nustatyti, kas turi teisę naudoti konkretų prekinį ženklą, o kas – ne.

Klausimą galėjo išspręsti LFF. Juk jos „įstatymuose“ viskas parašyta juodu ant balto (net jei šiandien ir nelengva paaiškinti, dėl ko tas įrašas LFF nuostatose atsirado). Tačiau LFF šios atsakomybės atsisakė leisdama suprasti, kad LFF įstatai – ne konstitucija. Jei reikės – pakeisim tą punktą.

Panašių atveju Lietuvoje yra. Jei neklystu „Stumbras“ (ne futbolo klubas, o alkoholio fabrikas) ir „Vilniaus degtinė“ vis dar teismuose ginčijasi dėl teisės naudoti „Trejų devynerių“ prekės ženklą. Kol kas abi bendrovės gamina skirtingas „Trejas devynerias“, o savo nuosavybės teises remia labai panašia retorika.

Žalgirio stadionas 2008 m. Seni geri laikai – Vilniaus „Žalgiris“ prieš „Sūduvą“, 2008 m.


 

Vilniaus „Žalgiris“ į tokią situaciją taip pat jau buvo patekęs. Tik tą kartą, kai klubą atgaivinę entuziastai ginčijosi su kalėjiman patekusio savininko atstovais, viskas buvo paprasčiau. Ankstesniojo „Žalgirio“ savininkus mažai kas palaikė, o ir jie patys turėjo rimtesnių problemų nei kapotis dėl jiems jau nebereikalingo klubo. Vilniaus „Žalgirio“ vardo klausimas galutinai buvo išspręstas 2014 m. pabaigoje. VMFD „Žalgiris“ tapo FK „Žalgiriu“ ir ši istorija iš tikro virto pora eilučių istorijos vadovėlyje.

Tuo tarpu šį kartą bus sprendžiamas kitas klausimas. Ar gali šalia Marijampolės „Sūduvos“ atsirasti, pavyzdžiui, Vilkaviškio „Sūduva“? Ar gali šalia Pakruojo „Kruojos“ atsirasti Radviliškio „Kruoja?“ Juk upė teka per abu miestukus. Galų gale, ar gali šalia Trakų „Trakų“ (nors visi klubo adresai yra Vilniuje) atsirasti, pavyzdžiui, Tauragės „Trakai“? Kad ir kaip tai beskambėtų absurdiškai, tokia galimybė įmanoma.

Visais atvejais tai būtų ne emocijų, istorijos ar panašių dalykų svarstymas. Tai būtų elementarus sprendimas dėl prekės ženklo nuosavybės. Todėl ir nesileidžiu į svarstymus apie tai, kam „simboliškai“ priklauso „Žalgirio“ vardas. Ir jums siūlyčiau to nedaryti.

Politika ir pinigai

Ši istorija įgavo naujų spalvų tuomet, kai joje ėmė šmėžuoti Kauno politikų vardai. „Stumbro“ žmonės piktinosi dabartinės Kauno valdžios atliktomis pinigų dalybomis, tačiau piktintis labiau reikėtų savo klubo vadais, o ne Kauno meru. Gal jie vaikščiojo ne tais koridoriais ir kavą gėrė ne su tais žmonėmis?

Iš tikro Kauno meras, atriekdamas didžiąją pyrago dalį „Spyriui“, elgėsi racionaliai ir teisingai. Teisingai – jeigu sutiksime su teiginiu, kad šiuolaikinę politiką valdo pinigai ir įvairiomis priemonėmis manipuliuojama viešoji nuomonė.

Sprendimas sujungti „Spyrį“ su Kauno krepšinio klubu reiškia visiškai kitas reklamos politikams galimybes. Visiems aišku, kad „Žalgirio“ vardas turi žymiai didesnį komunikacinį potencialą. Jau gali pradėti šnekas apie „didijį“ Kauno sporto projektą, atgimimą, Europos užkariavimą ir kitus panašius niekus.

Nors Kauno krepšinio klubo atstovai neigė galvojantys apie kokias nors biudžeto injekcijas į futbolo klubą, tačiau kiekvienam aišku, kad tokio darinio potencialas tampa žymiai didesnis. Bendrą „krepšinio-futbolo“ projektą lengviau parduoti ir rėmėjams (kurie už nedidelę priemoką gauna papildomos auditorijos galimybę), ir savivaldybės funkcionieriams. Valdžios struktūrose viskas, kas įvardijama šūkiu „suvienykime jėgas“ skamba įdomiau, nei bet kokios pavienės iniciatyvos.

Tad nieko nuostabaus, kad „Spyris – Žalgiris“ gavo kone 10 kartų didesnę paramą nei „Stumbras“. Šis projektas miesto merui yra maždaug tiek pat kartų įdomesnis ir naudingesnis, nei „Stumbro“ ar F.B.K. „Kauno“ pasiūlymai.

Tiesą pasakius, ir „Spyriui“ tai yra vienintelė išeitis. Gali stebėtis, kad klubas lengva ranka atsisako savo vardo, tačiau, pripažinkime, tas vardas yra labai vidutiniškas. Kiek kartų paminėdavau šį vardą su futbolu nesusijusiems žmonėms, tiek kartų jis sukeldavo mažų mažiausiai šypsenas. Nes tūli piliečiai žodį spyris iškart sieja ne su futbolo elementu, o, pavyzdžiui, su spyriu į galvą ar kepenis. Kažkodėl tie žmonės imdavo dar plačiau šypsotis, kai pasakydavau, kad tokį vardą turi klubas iš Kauno.

Stumbro kapitonas Audrius Račkus „Stumbro“ kapitonas Audrius Račkus rungtynese, kurias gyvai stebėjo galbūt būsimas Kauno meras.


 

Tačiau „Stumbro“ nariams ir gerbėjams kol kas neverta nusiminti. Paskutiniųjų dienų įvykiai rodo, kad šio klubo savininkai taip pat nėra iš kelmo spirti. Visvaldo Matijošaičio apsilankymas paskutinėse „Stumbro“ rungtynėse nėra vien rinkiminis triukas. Iš esmės šis vizitas rodo, kad ne visos politinės jėgos remia „Spyrio“ projektą. Ir jei rinkimus laimės ne Kupčinskas, o Matijošaitis – visko dar gali nutikti.

Nors ir Visvaldo Matijošaičio interesus taip pat nėra lengva numatyti. Juk jo valdoma „Vičiūnų grupė“ jau senokai remia ne tik krepšinį apskritai, bet ir Kauno „Žalgirį“ konkrečiai. Trečiame ture „Spyris“ ir „Stumbras“ žais tarpusavyje, tad šis Kauno kandidatas galės vienu šūviu nušauti du zuikius. O gal futbole pamatysime abu kandidatus į Kauno mero postą? Bus tikra futbolo ir politikos šventė.

Pasidalink su draugais:

18 koment.

Komentuok!
 1. Remis 2015, kovo 10 | 09:26 Atsakyti

  LFF punktas berods atsirado tuo metu, kai REO bandė „teisiniais“ būdais perimti „FK Žalgirio“ vardą. Jei gerai pamenu, tai ir marškinėlius su logotipu turėjo, kurį po to užklijuoti privertė. Tai šioje vietoje LFF punktas atrodė labai logiškai – negali būti du vieno miesto klubai tokiu pačiu pavadinimu. Bet pritaikyti šią taisyklę visai Lietuvai … Nes tie pavadinimai vis vien neatsiranda iš niekur. Kauniečiai nori „Žalgiriu“ pasivadinti dėl to, kad ten jau yra „Žalgiris“ (nesvarbu, kad krepšinio). Nemanau, kad klaipėdiečiams ar šilutiškiams tokia mintis kiltų. Nes tradicijos nėra ir visi žiūrėtų kaip į kokį kvailelį.

 2. Jonas | SDV 2015, kovo 10 | 09:30 Atsakyti

  Matai, visada yra įmanomi tokie „kvaileliai“ kaip godotinas Romanovas, kuris kartą supykęs ant kitų ponų vienu rankos mostu du klubus į žemesnę lygą permetė. Tai reiškia, kad ne tik teoriškai yra įmanomas Tauragės „Trakų“ atvejis (labai atsiprašau visų Tauro gerbėjų už tai, kad jų miestą už pavyzdį naudoju). Tačiau nepaisant visų tokio plauko diskusijų, manau, kad šiais laikais yra vienintelis įmanomas klausimas – teisių į prekės ženklą. Šia prasme sportas ko gero niekuo nesiskiria nuo verslo.

 3. Tbx 2015, kovo 10 | 09:32 Atsakyti

  Nesu visiškai tikras, bet man atrodo „Spyris“ reguoja į LFF sudrausminimus.
  I ture Spyris žaidė su marškinėliais ant kurių buvo tik remėjo Žalgirio pavadinimas ir remėjo Žalgirio logotipas.
  II ture be šitų dviejų žemėjo ženklų kitame kampe atsirado ir klubo „Spyris“ logotipas.

  Tai dabar prie aprangos nėra ko kibti, nes ji tokia kaip daugumos komandų kur klubo logotipas mažas kampe, o ant pilvo remėjo pavadinimas.

 4. Jonas | SDV 2015, kovo 10 | 09:38 Atsakyti

  Jo, tik visi suprantam, kad tai vis viena yra elementarus REO lygio išsipisinėjimas. O kadangi aš nesu teisininkas, tai negaliu argumentuotai paaiškinti, kiek tiesmuki mėginimai apeit įstatymą yra arba nėra įstatymo pažeidimai. O paprastai žmogiškai tariant – negražu naudoti kolegų vardą prieš tai su tais kolegomis draugiškai nesusitarus. Tačau akivaizdu, kad šiuo atveju kalba neina apie moralę, draugiškumą ar padorumą. Todėl ir sakau – nėra prasmės diskutuoti, nes šį klausimą išspręsti bus pajėgus tik teismas.

 5. Remis 2015, kovo 10 | 09:39 Atsakyti

  Nesu prekės ženklų ekspertas, bet iš to, kas registruota VPB, atrodo, kad po visko turėtų būti: Vilniaus „FK Žalgiris“ ir Kauno „Žalgiris“.

 6. Actas 2015, kovo 10 | 10:00 Atsakyti

  Palinkėčiau Vilniaus FK „Žalgiris“ pajungti po savo sparnu kokį nors trečiaeilį kašio klubelį, jį pavadinti Vilniaus „Žalgiris“ (nes juk Barselonoje taip yra) ir paleisti jį į LKL. Ir dar paraginčiau taip padaryti visus kitus miestelius, nes juk Izraelyje yra pilna Hapoel. Čia šiaip parašiau, tik dėl juoko :) O iš tikro man tai labiau panašu į pinigo praplovimą sportininkų sąskaita. Vilniuje pinigus moka pasiimti per kelius ir statybas, todėl tiesia kelius ir stato, o Kaune matyt moka tik per sportą, todėl skelbia naujus didelius biudžetus visiems Kauno Žalgiriams. Bet kas turi daugiau naudos ar vilniečiai ar kauniečiai? Manau vilniečiai turėtų būt laimingesni, nes turi kelius ir vietoj apleistų vietų kylančius pastatus bei normalų vieną Žalgirį, nei kauniečiai, kurie planuoja visose sporto šakose turėti po abejotino pajėgumo ir reputacijos Žalgirį, bet sudrožtus kelius ir apleistas miesto pakampes. Manau politikai ne nuo to galo ėmėsi daryti laimingais žmones Kaune :)

  • Actas 2015, kovo 10 | 13:52 Atsakyti

   Nu bet tikrai atsakyk nuoširdžiai – kam tau reikia, kad Spyris persivadintu Žalgiriu? Aš vaikystėje irgi norėjau pasikeisti vardą, bet va užaugau, gal apsipratau ir visai nieko.

 7. Jonas | SDV 2015, kovo 10 | 14:15 Atsakyti

  aišku, galima juokauti. tačiau galima į šitą klausimą žiūrėti labai rimtai. vienas dalykas – mažesnių miestelių komandos. ten kažkaip vardų klausimas yra aiškesnis, nes ir komandos identitetas yra labai aiškus (nors Alytuje visko buvo). tuo tarpu didžiųjų miestų komandos akivaizdžiai turi bėdų. kiekvienam mieste praktiškai po vieną „legendinį“ vardą, kuris be didelių įžangų daug istorijų papasakoja to miesto futbolo mylėtojams.
  .
  visi kiti išradimai iškart susiduria su didžiule problema. viena, juos slegia didžiojo brolio šešėlis (Klaipėdoje – Granito, Vilniuje – Žalgirio, Kaune – FBK arba Inkaro). antra, „kova“ dėl gerbėjų yra velniškai sudėtinga, nes futbolo tradicijų stokojantiems mūsų miestų gyventojams pirmas natūralus pasirinkimas visada yra tas „didysis brolis“.
  .
  daugiausia pavyzdžių, aišku, turime iš Vilniaus (bent tris naujųjų laikų klubus, kurie visi be išimties turėjo rimtų identiteto problemų). pernai į šią teritoriją įžengė Klaipėda, o šiemet – visų pirma Kaunas, o paskui – ir Panevėžys. Man tik keista, kad Kaune niekas nesvarsto Inkaro vardo, o išradinėja naujus dviračius. Na bet gal ten irgi yra problemų su „prekės ženklo nuosavybės teisėmis“.

 8. Lukas 2015, kovo 10 | 15:31 Atsakyti

  Beje, įdomu, kokios bus sankcijos Spyriui? Jie antras varžybas irgi lošė su Žalgirio logo, jei gerai pamenu, nors LFF buvo įpareigojusi žaisti su Spyrio.

Naujas komentaras