Vaidotas Šilėnas

10 tiesų apie „Sūduvos“ pirmą ratą

Pirma tiesa apie naujus tikslus

„Sūduva“, pernai užėmusi penktą vietą ir vėl likusi be Europos lygos, tapo visiškai pasirengusi rimtesniems pokyčiams. Klubo vadai suprato, kad reikia ką nors daryti, jei nenori toliau maltis lentelės viduryje. Tą po pirmų sezono rungtynių pastebėjo ir Ričardas Beniušis. „Sūduva“ šiemet gavo naują vyriausiąjį trenerį ir visą būrį jo asistentų. Taip pat „Sūduva“ gavo keletą naujokų „į pozicijas“. Tai reiškia, kad naujokai sustiprino komandos pajėgumą kai kuriose aikštės vietose, tačiau nebuvo tokie, kurie iš esmės keistų komandos futbolo stilių. Komandos stilių pakeitė Aleksandaras Veselinovičius.

Antra tiesa apie „Sūduvos“ futbolo transformacijas

„Sūduva“ nuo pirmų rungtynių ėmė lošti kitokį futbolą, nei matėme iki šiol. Trenerio ranka „Sūduvoje“ jaučiasi kaip niekad. Vietoje „ginamės ir kontratakuojame“ žanro, komanda ėmė žaisti ramesnį, protingesnį, kombinacinį futbolą. Tolimus ir aukštus perdavimus kontratakuojantiems kraštams pakeitė žemų, trumpų, greitų pasų voratinklis. Prieš rungtynes su „Žalgiriu“ Andrius Skerla aiškino, kad „Sūduvos“ stilius stipriai skiriasi nuo „Žalgirio“ ir kitų lygos komandų. „Sūduvos“ negalima lyginti nei su „Atlantu“, nei su „Kruoja“ – jų žaidimas labai išsiskiria. Tai viena iš tų komandų, kurios žaidžia gražų žiūrovui futbolą ir pelno daug įvarčių – tą kartą sakė „Žalgirio“ trenerio asistentas. Pats Veselinovičius apie naująjį „Sūduvos“ futbolą kalbėjo mažai. Vietoje jo puikiai pašnekėjo Tomas Radzinevičius. Tad jei negirdėjote – paklausykite puikų „Sūduvos“ radijo pokalbį su puolėju, kuris aiškiai įvardijo, ankstesnių ir šio sezono „Sūduvos“ skirtumus.

Trečia tiesa apie pirmo rato posūkius

„Sūduvą“ rato viduryje buvo ištikę keletas „traukulių“. Buvo kelios nesėkmingos rungtynės, kuriose komanda įsiveldavo į priešininko primestą chaotišką futbolą ir sugrįždavo prie ankstesnio „spiriam į priekį ir žiūrim, kas bus“ stiliaus. Ryškiausiai šie „traukuliai“ jautėsi lošiant su „Trakais“ ir „Uteniu“, tačiau su jais kovoti teko ir nugalint „Granitą“ bei „Šiaulius“. Antras rungtynių su „Spyriu“ kėlinys parodė tai, koks galėtų būti idealus „Sūduvos“ vaizdas. Jame puikiai susiliejo geriausios ankstesnės ir šiandieninės „Sūduvos“ savybės. Didžiulis greitis, agresyvus spaudimas ir energija ten derėjo su kokybiškais kombinacinio futbolo elementas ir tinkamų žaidėjų judėjimu aikštėje. Ar „Sūduva“ ir toliau tobulės šia kryptimi– pamatysime antrame rate. Didžiausias klausimas yra gražų futbolą matysime tik lošiant prieš antrosios lentelės pusės komandas, ar jis duos rezultatų ir žaidžiant su pagrindiniais „Sūduvos“ varžovais.

Ketvirta tiesa apie rimčiausias problemas

Rungtynės prieš „Žalgirį“ parodė, ko komandai labai trūksta. Tą kartą buvo neblogai gintasi ir netgi kamuolys ilgiau turėtas už čempionaus. Tačiau atakuodama „Sūduva“ pritrūko taktinės išmonės ir įdomesnių schemų. Žaidėjai taip ir nerado efektyvių būdų, kuriais galėtų pagrąsinti teoriškai stipresniam varžovui. Ir nors rungtynės su „Žalgiriu“ greičiausiai neturės didelės įtakos galutinei „Sūduvos“ vietai lentelėje, tačiau kiekvieno rato žaidimus su Lietuvos čempionu galėsime traktuoti kaip to rato „Sūduvos“ pasiekimų ir evoliucijos egzaminą.

Marko Živkovič

Marko Živkovič ką tik uždirbo 11 metrų baudinį pirmose sezono rungtynėse.


 

Penkta tiesa apie gerus naujokus

Galime pasidžiaugti sėkminga šių  metų „Sūduvos“ komplektacija. Tie keli naujokai, kurie aikštėje gavo daugiau laiko, parodė, jog klubo treneriai ir vadovai nesuklydo juos pakviesdami į komandą. Vaidotas Šilėnas ir Marko Živkovičius iškart tapo ryškiais „Sūduvos“ mašinos elementais – jei ne lyderiais, tai bent jau žaidėjais, kurių indėlis į rezultatą yra labai ryškus. Ernestas Veliulis įsijungė neblogai, tačiau iš jo verta tikėtis rimtesnio žaidimo. Paulius Grybauskas ir Edvardas Tamulevičius kol kas gavo per mažai laiko, kad galėtume ką padoresnio apie jų žaidimą pasakyti. Elementariausias statistinis naujokų indėlis yra štai koks. Vaidotas Šilėnas atliko 3 rezultatyvius perdavimus ir įmušė 1 įvartį. Ernestas Veliulis turi po vieną įvartį ir rezulatyvų perdavimą. O Marko Živkovičius – 1 rezultatyvų perdavimą ir 1 uždirbtą 11 m baudinį.

Šešta tiesa apie išnykusią formos krizę

Džiugu ir dėl to, kad „Sūduvai“ apskritai pavyko išvengti jau tradicija tapusios masinės sezono pradžios krizės. Nebebuvo klausimų apie tai, kada koks 90 proc. komandos narių įgys padoresnę formą. Dauguma pagrindinės sudėties žaidėjų kokybiškai lošė nuo pat sezono pradžios. Kai kuriems kitiems maksimaliai įsibėgėti pakako 4-5 rungtynių. O jei reikėtų išvardinti pirmo rato lyderius, aš sudaryčiau tokį sąrašą: Tomas Radzinevičius, Vaidotas Šilėnas, Valentinas Baranovskij, Karolis Chvedukas, Marko Živkovič, Maximiliano Ugge, Marius Šoblinskas ir Povilas Kiselevskis pačioje rato pabaigoje. Vienintelė solidi ir ilgalaikė netektis – Arminas Vaskela. Galima spėti, kad šio žaidėjo trauma gerokai sujaukė sezono pradžios planus. Gali būti, kad būtent Vaskelos ankstyvas iškritimas buvo esminė kelių rungtynių ilgio krizės priežastis. Taigi, didžiausias „Sūduvos“ iššūkis yra ne žaidėjų būklė, o naujas komandinio žaidimo stilius, kurio „Sūduva“ dar iki galo neįsisavino. O kalbant apie personalinę statistiką – čia ir vėl visiškas lyderis yra Tomas Radzinevičius, įmušęs 9 įvarčius ir atlikęs 3 rezultatyvius perdavimus. Dar po tris rezulatyvius perdavimus turi Valentinas Baranovskis ir jau minėtas Vaidotas Šilėnas. Kaip reta rezultatyvus Karolis Chvedukas, jau pasiekęs 4 įvarčius.

Septinta tiesa apie drausmę

„Sūduva“ niekada nebuvo ypatingai drausminga komanda. Dauguma ansktesniųjų trenerių po rungtynių porindavo panašiai, kaip Igoris Pankratjevas po Lietuvos pralaimėjimo Anglijai: Nesuprantu, kas nutiko. Nepažinau savo žaidėjų. Kažkaip kažkas nepasisekė. Drausmės aikštėje trūkumas buvo lemtas to, kad pačiai drausmei trūko priežasčių. Kitaip tariant, komanda dažniausiai lošdavo be jokio aiškesnio plano, todėl dažnai įsileisdavo į keisčiausiais improvizacijas. O kai jos nepavykdavo – žaidėjai nutrūkdavo. Viena iš unikalių pernykščio „Sūduvos“ sezono savybių – neįtikėtinai didelis kiekis kortelių už ginčus su teisėjais ir kitas panašias nesąmones. Šiemet vaizdas kitoks. Viena, kortelių apskritai mažiau. Antra, už diskusijas ir kamuolio mėtymą mūsiškiams teisėjai terodė korteles kokį vieną ar du kartus. Per pirmą ratą nė vienas žaidėjas nepasiekė diskvalifikacijos slenksčio ir tik trys žaidėjai (Milošas Kovačevičius, Marko Živkovičius ir Marius Šoblinskas) surinko po 2 geltonas korteles.

Džiugas Bartkus

Džiugas Bartkus po pergalės prieš „Stumbrą“


 

Aštunta tiesa apie gerbėjus ir komandos vadus

Žmonės vėl pamažu pradeda vaikščioti į „Sūduvos“ varžybas. Kol kas šis liaudies judesys nėra labai ryškus, tačiau, jei komanda nemažins ir toliau apsukų, tikėtina galbūt netgi sulauksim ir tokio seniai Marijampolėje nematyto stebuklo, kaip 2000 žmonių stadione. Kelis ankstesnius sezonus didžiausią skaičių žmonių stabiliai surinkdavo pirmosios sezono rungtynės Marijampolėje. Vėliau žiūrovų skaičius tik mažėdavo ir to 1300-1500 žmonių skaičiaus nebepasiekdavo netgi rimčiausiose rungtynėse sezonui finišuojant. Šiemet situacija kiek kita. Tuos pačius 1300 (anot oficialios statistikos) surinko, pavyzdžiui, paskutinės I rato rungtynės prieš „Atlantą“. Pagyrimo verta ir komandos administracija. „Sūduva“ pagaliau ėmėsi užklasinės veiklos, apie kurią mes kalbėjome paskutinius penkerius metus. Per I ratą pamatėme krūvą iniciatyvų – nuo taip vadinamo „Sūduvos“ radijo iki rungtynių transliacijų „Pizza Jazz“ kavinėje. Pasitaisė komandos pateikiamos medžiagos vizualinė kokybė (nors šis teiginys vis dar negalioja nuotraukoms) ir pranešimai socialiniuose tinkluose.

Devinta tiesa apie futbolo kvailius

Jei pačioje A lygoje šiais metais jokių išskirtinių nesąmonių kol kas dar nenutiko, tai futbolo biurokratai ir vėl spėjo pasižymėti. Ir ne vieną kartą. Iš pradžių buvo nesąmonių (vis dar nesibaigusių) su draudimais registruoti žaidėjus į „Kruoją“. Paskui – linksmybės Pirmoje lygoje, į kurią buvo suleista tiek komandų, jog jau pirmame ture viena iš jų sugebėjo neatvykti į savo rungtynes. Eilinį kartą ėmė vienas labiausiai kritikuotinų dalykų vėl yra A lygos tvarkaraštis. Rungtynės vidury darbo dienos jau nieko nebestebina. Tačiau yra ir daugiau absurdų, kurie turi tiesioginės įtakos rungtynių kokybei. Štai rato pabaigoje „Sūduva“ per vieną savaitę, su 3 dienų pertrauka, turėjo žaisti dvejas rungtynes. O tada gavo net 11 dienų pertrauką. Ir kai eilinį kartą po rungtynių tenka klausytis trenerių ir žaidėjų skundų apie tai, jog 3 dienų nepakanka normaliai atsistatyti, imi galvoti, kad futbolo biurokratai ko gero ir vėl pamiršo, kad tvarkaraštį rašo gyviems žmonėms, o ne kompiuterio žaidimui. O gal tiesiog pasiėmė ne tų metų kalendorių?

Valentin Baranovskij

Valentinas Baranovskij sau įprastu stiliumi skuta į gynybą prieš „Žalgirį“


 

Dešimta tiesa apie „Sūduvos“ pasiekimus ir ateitį

„Sūduvos“ pirmas ratas buvo dviprasmiškas. Mes esame linkę jį vertinti gerai. Tą patį daro ir komandos atstovai bei žaidėjai. Tačiau mes pamirštame vieną niuansą. Pirmo rato pasiekimus vertinti reikia ne žvalgantis į praeitus du sezonus, kai „Sūduvai“ įsibėgėti būdavo labai sunku. Vertinti reikia žvelgiant į šiandieną ir rytojų. Jei to nedarysime – tiek mes, tiek ir žaidėjai vadovausimės iliuzijomis bei miražais. O šiandieną labai tiksliai įvertino vienas jūsų paskutinių rungtynių komentaruose. Šio vertinimo esmė – pirmųjų 5 komandų tarpusavio rungtynių rezultatai. „Žalgiris“ čia surinko 9 taškus. „Trakai“ ir „Atlantas“ – po 7. „Sūduva“ – 4, o „Kruoja“ – 1. „Sūduva“ yra trečioje vietoje tik dėl to, kad „Atlantas“ atsargoje dar turi rungtynes su „Spyriu“. Vadinasi, tikslas kol kas pasiektas nebuvo. Atstumas nuo medalių nėra toks didelis, koks buvo po I rato praeitame sezone, tačiau panašu, kad šiemet šių komandų tarpusavio žaidimai turės dar didesnės įtakos galutiniam jų išsidėstymui lentelėje. Žaidimą gerinti galima su silpnesnėmis komandomis. O lošiant su artimiausiais varžovais dera galvoti ne apie futbolo grožį, o apie pergales – kad ir kokiu būdu jos būtų pasiekiamos. Šios rungtynės – kertiniai viso sezono taškai. Taigi, nors pirmas ratas ir nuteikia optimistiškai, tačiau tikrasis sezonas dar tik prasideda.

Pasidalink su draugais:

9 koment.

Komentuok!
 1. Jonas | SDV 2015, balandžio 20 | 23:45 Atsakyti

  beje, žodžio kišenėje neieškantis Sarsanija po šiandienos rungtynių su Šilu Kauno FA aikštės kokybę apibūdino vienu žodžiu: „katastrofa“.

  • Anonimas 2015, balandžio 21 | 01:49 Atsakyti

   Nieko cia keisto. Ar tik pats Semberas dar pries keik metu kuomet atstovavo LTU rinktine nebuvo uzsimines apie LFF stadiona kuriame nuolat dabar losia: patikekit as zinau ka reiskia gera dirbtine danga, ir LFF stadionas toks nera..
   Ka jau kalbeti apie kai Klaipedos stadionas buvo numarintas, kai sumaise chemikalus. Panevezio stadionas koks?
   Is dalies kazkada pateisinu premjero issakytus zodzius, kai apsikvailino pries visa tauta, kad nera tikslo statyt stadiona kol nezaidi su tokiais klubai kaip MU ar Chelsa.
   Nes tik Lietuvoj nacionalini stadiona stato ilgiau nei Cheopso piramide.

 2. Jonas | SDV 2015, balandžio 21 | 08:46 Atsakyti

  na čia ne nacionalinio klausimas. čia yra kalba apie LFF planą visą Lietuvą nukloti dirbtine danga. Bėda ta, kad, panašu, dirbtinę dangą reikia prižiūrėti taip pat kaip ir žolę. O Sarsanijos motyvas buvo paprasta – chebra, čia jūsų nacionalinė futbolo akademija treniruojasi. ir jei pati LFF nesugeba aikštės po savo nosimi prižiūrėt, vadinasi po kokių penkerių metų būsime ten pat, kur buvo prieš penkerius – ir be futbolo, ir vėl be stadionų.

  • Anonimas 2015, balandžio 21 | 14:25 Atsakyti

   Zinoma kad reikia priziuret danga, vien Marijampoles maniezo danga galima patrypinet ir is arciau paziuret…Ir supranti kad tai dangai jau reikia irgi rimto kosmetinio remonto, kuris ir taip jau yra darytas, lopyts.

 3. Favoritas 2015, balandžio 21 | 09:31 Atsakyti

  Be nesąmonių tikrai neapsieisim ir šiais metais. Nu blem, turbūt neįmanoma pas mus ramiai ir stabiliai sužaisti bent vieną sezoną.
  Ištrauka iš 15min. straipsnio, kaip šiauliečiai biudžetą renka:

  „…Šalies futbolo kuluaruose vis garsiau kalbama, kad vienas po kito sekę šiauliečių pralaimėjimai nėra vien tik nesėkmingų atsitiktinumų virtinė.

  Kalbama, kad gana konkurencinga ir kovoti dėl vietų turnyro lentelės viduryje pajėgi komanda pralaimėjusi septyniskart per pirmus devynis susitikimus susirinko vos ne visą planuojamą metinį biudžetą.“

  Visas straipsnis, kuriame viskas sumalta į viena – ir krepšinis ir futbolas:
  http://www.15min.lt/sportas/naujiena/krepsinis/lazybu-skandalai-lietuvoje-itarimu-sukuryje-sukasi-tie-patys-klubai-treneriai-ir-zaidejai-23-498034

 4. Jonas | SDV 2015, balandžio 21 | 10:45 Atsakyti

  Jo, tik kol teiginiai bus remiami argumentais „futbolo kuluaruose kalbama“, tai jokia tiesa niekada nepaaiškės. futbolo biurokratai ir žurnalistai savo abstrakčiomis ir jokio teisinio pagrindo neturinčiomis pastangomis pasiekė tik tie, kad dabar bet kokios varžybos, kurios baigiasi ne taip, kaip logiškai turėjo pasibaigti, iškart sukelia „įtarimų“ dėl nešvaraus žaidimo.

Naujas komentaras