fcm

FC MIDTJYLLAND – ĮDOMIAUSIAS EUROPOS FUTBOLO KLUBAS?

Prisipažįstu – nusidėjau. Kai pamačiau, kokie varžovai gali tekti “Sūduvai” pirmajame Europos lygos etape, iškart pagalvojau būtent apie šį klubą.

Tai buvo vienas stipriausių šio etapo klubų. Tuo pat metu – tai viena įdomesnių pastarųjų metų komandų, apie kurią papasakoti pareigą jautė kiekvienas save gerbiantis žiniasklaidos kanalas.

Taip, “FC Midtjylland” yra puiki proga pakalbėti apie tai, kaip futbolo pasaulio pakraščiuose galima sukurti neblogą klubą.

 

Faktai: nuobodi mažo klubo istorija

“FC Midtjylland” buvo sukurtas 1999 m., sujungus du prieš Antrą pasaulinį gimusius, bet Danijos futbole taip nieko ir nepasiekusius klubelius iš Herningo ir Ikasto miestų. Atkreipkite dėmesį – Herninge gyvena apie 48 000 žmonių, Ikaste – apie 15 000. Komanda žaidžia 2004 m. pastatytame stadione, kuriame telpa apie 12 000 žmonių.

Klubą įkūrė du danų verslininkai – vienas jų prekiavo mediana, kitas – pardavinėjo Mercedesus. 2014 m. klubą įsigijo toks Matthew Benhamas, kuriam priklauso ir anglų Championshipe lošiantis “Brentford F.C.”.

2000 m. “FC Midtjylland” iškovojo teisę lošti danų Superlygoje. Jau kitais metais lošė Danijos taurės finale. Ir šį, ir kitus tris finalus klubas pralaimėjo. 2006-2008 m. dukart laimėjo sidabro medalius. 2014-2015 m. sezone tapo Danijos čempionais. Pernai laimėjo bronzos medalius.

“FC Midtjylland” namų stadionas

 

Europos turnyruose šis klubas žaidžia praktiškai kasmet nuo 2001 m. Dažniausiai – du etapus. Pirmame nugali kokį klubą iš Velso ar Farerų salų, o antrame – jau patys gauna nuo rimtesnių varžovų.

Solidi išimtis – pernykštė Europos lyga, į kurią “FC Midtjylland” atkeliavo iš Čempionų lygos. Čia patiesė britų “Southampton” ir pateko į grupę, kartu su “Napoli”, “Club Brugge” ir Varšuvos “Legia”. Iš grupės “FC Midtjylland” išsikapstė toliau, aplenkęs belgų ir lenkų klubus, tačiau tuomet  krito po “Manchester United” tankais, vis tik sugebėjęs šį superklubą vieną kartą nugalėti.

“FC Midtjylland” garsėja dar viena savo sistemos dalimi – jaunimo akademija. Šis klubas – pirmasis Danijoje, įkūręs futbolo mokyklą, į kurią renka ne tik danų jaunimą, bet ir ieško talentingų žaidėjų užsienyje. Klubas turi oficialų gerbėjų klubą ir ultrų būrį, kurio, kaip suprantu, senųjų Danijos klubų ultros nelabai gerbia.

Štai toks yra formalus “Midtjylland” portretas. Tiek sužinosi, jei nepamėginsi pasikapstyti giliau. Istorija daili, tačiau lyg ir niekuo nepasižyminti.

 

Kodėl britai pradėjo domėtis mažu Danijos klubu?

“Šiandien sunku rasti pasaulio futbole įdomesnį klubą nei danų “FC Midtjylland” – Michiel de Hoog, The Correspondent, 2015

Britų susidomėjimo priežastis čia jau buvo paminėta.

Jos vardas – Matthew Benhamas, kuriam ir priklauso danų klubas. Ponas Benhamas nėra tipiškas futbolo klubo savininkas. Jis – verslininkas. Tačiau, visų pirma jis – profesionalus futbolo lažybininkas, savo kapitalą susikrovęs spėdamas rungtynių rezultatus.

Būdamas “Brentford F.C.” gerbėju, jis ne tik nusipirko šį klubą – jis jį išgelbėjo nuo bankroto. Net ir ši istorija nėra tipiška. Visų pirma, šį britų klubą įsigijo jo gerbėjai, tačiau pinigų gauti jiems padėjo būtent Benhamas. Jo fondai prisiėmė atsakomybę už gerbėjų gautas paskolas. Tik po poros metų Benhamas tapo tikruoju klubo savininku, kai perpirko visas gerbėjų turėtas akcijas.

 

Matthew Benhamas džiaugiasi jo klubui patekus į Championshipą.

 

Benhamas iš lažybų užsidirbo ne todėl, kad jam sekėsi. Rezultatus jis atspėdavo, nes domėjosi skaičiais – matematiškai analizuodavo komandų ir žaidėjų pasirodymus ir taip sugebėdavo pamatyti dalykus, kurių nematė lažybų kontoros. Jei jo atlikta analizė smarkiai skirdavosi nuo bukmekerių siūlymo – jis lažindavosi.

Tokį požiūrį Matthew Benhamas nusprendė pritaikyti ir futbolo klubo valdymui.

Ko gero garsiausia jo citata pasaulį išvydo dar tais laikais, kai “Brentford F.C.” žaidė trečioje lygoje. Paklaustas ar tiki, kad klubui pavyks šią lygą laimėti ir persikelti į Championshipą, Benthamas atsakė: “Šiuo metu yra 42,3 proc. tikimybė, kad trečiąją lygą mes laimėsime”.

Po 21-erių metų pertraukos sugrįžęs į Championshipą, “Brentford F.C.” užėmė ten penktą vietą, tačiau pralošė “Middlesbrough” atkrintamąsias varžybas į Premier lygą. Pažiūrėsim, ar šiais metais šiam nedideliam klubui pavyks patekti tarp geriausių Anglijos komandų. Juk Benhamas tokį tikslą išsikėlė tuomet, kai klubas tapo jo nuosavybe.

Jei tingite skaityti toliau – pažiūrėkite trumpą filmą, kuriame trumpai papasakota abiejų Matthew Benhamo klubų istorija:

 

 

“FC Midtjylland” Matthew Benhamas įsigijo prieš dvejus metus, sumokėjęs kiek daugiau nei 6 milijonus svarų. Šio klubo fanai kalba tą patį – jei ne Benhamas, “FC Midtjylland” greičiausiai būtų paprasčiausiai išnykęs. Vietoje to – klubas iškart tapo Danijos čempionu.

Šiandien britų žurnalistai stebi “Brentford F.C.” žaidimą, tačiau visi vieningai pripažįsta, kad danų “FC Midtjylland” yra tikroji Benhamo “laboratorija”, kurioje ir išbandomi netradiciniai klubo valdymo metodai. Būtent čia statistika lemia daugybę komandos komponentų – nuo žaidėjų parinkimo iki specifinių jų įgūdžių ar žaidimo elementų tobulinimo.

 

Rasmus Ankersen – pergalių filosofas iš Danijos

Dar vienas visiškai netipiškas futbolui personažas, einantis aukštas pareigas abiejuose klubuose yra Rasmus Ankersenas, kuriam greičiausiai ir turi dėkoti “FC Midtjylland” fanai už tai, kad jų klubas pateko į Benhamo akiratį ir rankas.

Matthew Benhamas ir Rasmusas Ankersenas “FC Midtjylland” stadione

 

Ankersenas (jam tik šiek tiek virš 30) kadaise buvo “FC Midtjylland” futbolininkas. Šio klubo pagrindinėje komandoje jis sužaidė… vienerias rungtynes. Per jas jis gavo tokią kelio traumą, kuri iškart užbaigė jo futbolininko karjerą. Jam buvo 19.

Tuomet per pora metų Ankersenas tapo vienu iš vyresniųjų “FC Midtjylland” jaunimo akademijos trenerių. Vėliau susidomėjo sporto psichologija, ėmė tyrinėti sporto varžybų nugalėtojus, paliko “FC Midtjylland”, parašė tris itin populiarias knygas ir tapo konsultantu, savo žinias siūlančiu ne tik sportininkams, sporto organizacijoms, bet ir verslui.

Nieko nuostabaus, kad jis ir Matthew Benhamas rado bendrą kalbą. Ir vienas, ir kitas tiki, kad šiuolaikiniame sporte gerų rezultatu gali pasiekti nebūtinai tie, kas turi daugiausiai pinigų.

Ankerseno požiūrį gerai apibūdina ši citata: “Ir versle, ir futbole inovacijas neša ne tie, kas turi daugiausiai pinigų. Jei konkurencinę kovą gali laimėti tiesiog išleisdamas daugiau pinigų – tavęs niekas neskatina ieškoti inovatyvių sprendimų”.

O jo žinia tūkstančiams eilinių futbolo klubų yra dar paprastesnė – “tai, kad neturi milijonų, dar nereiškia, kad privalai amžinai būti lygios vidutinioku”.

Rasmusas Ankersenas ir Danijos Superlygos taurė

 

Rašydamas vieną iš savo knygų, “The Gold Mine Effect”, Ankersenas keliavo po pasaulį, tyrinėdamas šiuolaikinio sporto fenomenus.

Kodėl tiek daug pasaulinio lygio bėgikų yra kilę iš vieno kaimo Etiopijoje? Kodėl geriausios golfo žaidėjos yra pietų korėjietės? Kodėl Brazilija kasmet “pagamina” tiek daug aukščiausio lygio futbolininkų?

Vienas iš atsakymų – labai paprastas. Tai, kas vienija visus šiuos fenomenus yra treniruočių kiekis. Anot vienos teorijos, žmogus turi praleisti 10 000 valandų treniruotėms ar mokslui, jei nori tapti bet kokios srities specialistu. Tad, pavyzdžiui, berniukas Olandijoje, lankantis futbolo treniruotes triskart per savaitę, šią ribą pasiektų tik sulaukęs 28-erių. O brazilas, futbolą gatvėje žaidžiantis nuo ryto iki vakaro, tiek valandų “prasuka” būdamas 14-os metų.

Toks požiūris Rasmusą Ankerseną ir paverčia geru Matthew Benhamo draugu.

Jei pabandytume jų požiūrį į futbolą apibendrinti vienu sakiniu, jis galėtų skambėti štai taip: “Netikėk tuo, ką sako tavo akys ir jausmai. Rezultatus nulemia priežastys, slypinčios giliau. Tačiau jos, tos priežastys, nėra mistinės. Jas galima išmąstyti ir suskaičiuoti”.

 

Rasmuso Ankerseno paskaitėlė apie tai, kaip reikia atrasti nematomus talentus.

 

Viename interviu Ankersenas lygino verslą ir futbolą. Jo manymu verslo sėkmė yra žymiai sunkiau nuspėjama, nes ją veikia labai daug įvairiausių aplinkybių. Tačiau verslininkai vis viena skaičiuoja. Sporte skaičiuoti yra žymiai paprasčiau – juk, pavyzdžiui, futbolo komanda rungtynes žaidžia kone kiekvieną savaitę.

Deja, dauguma futbolo klubų savininkų ir vadovų vadovaujasi ne skaičiais ir šaltu protu, o emocijomis ir žiniasklaidos suformuotais įvaizdžiais. Kaip tik dėl to futbole yra švaistomi pinigai permokant už žaidėjus, kurie nėra patys geriausi.

Šis požiūris Ankersenui ir leido tikėtis sėkmės rungtynėse prieš “Machester United”.

“Mes esame mažytis klubas, tačiau geriau išmanome matematiką. Tai – mūsų šansas ir mes juo mėginsime pasinaudoti” – maždaug taip tą kartą kalbėjo danas.

Ir nors “FC Midtjylland” iškrito iš Europos lygos, tačiau vieną kartą legendinį Galijotą iš Mančesterio nugalėti sugebėjo.

 

“FC Midtjylland” ir futbolo avangardas

“Kai noriu pašnekovą paerzinti, aš visada sakau, kad mūsų treneris niekada nebus atleistas dėl to, kokią vietą komanda užims čempionate. Trenerio darbą vertinsime pagal tai, kaip komanda įgyvendino pagrindinius veiklos rodiklius (angl. Key performance indicators), kurie klubo manymu veda prie ilgalaikių rezultatų”, – sako Rasmusas Ankersenas.

„Key performance indicators“ (KPI) – yra vienas madingiausių šiandieninio verslo terminų. Šiandien jau įprasta, kad kiekvienas verslo judesys pradedamas nuo KPI nustatymo (beje, Lietuvoje paprastai vartojamas angliškas terminas ir angliška santrumpa).

Perkeldamas šį terminą į futbolo klubo gyvenimą, Ankersenas vienu mostu mėgina perteikti savo filosofiją – futbolas, kaip ir verslas gali būti valdomas racionaliai ir drausmingai, taip išvengiant finansinių duobių, kurios kasmet anapilin nusineša dešimtis, jei ne šimtus pasaulio komandų.

Dar daugiau – toks požiūris garantuoja geresnius rezultatus, nei gali pasiekti lygų kolegos, savo gyvenimą valdantys tradiciniu būdu ir pergalių siekiantys didžiulėmis finansinėmis investicijomis.

Matematika lėmė ne vieno “FC Midtjylland” žaidėjo atsiradimą šioje komandoje.

Pavyzdžiui, vienas iš lyderių, suomis Timas Sparvas, buvo perimtas iš antrosios Vokietijos lygos komandos “Greuther Furth” paaiškėjus, jog, remiantis statistiniais parametrais, šis žaidėjas visiškai atitinka Premier lygos futbolininkų žaidimo kokybę.

Timas Sparvas prieš „Manchester United“

 

Timą Sparvą Ankersenas vadina “žvaigžde be statistikos”.

Tiek futbolo specialistai, tiek ir žiūrovai atraminius saugus neretai vertina pagal laimėtas dvikovas ar perimtus kamuolius. Timas Sparvas tokia statistika nepasižymi – vien dėl to, kad jis dažniausiai iš anksto numato aikštėje galinčias kilti problemas ir jas neutralizuoja be būtinybės tiek pat daug bėgti ar eiti į dvikovas, kaip kiti panašios pozicijos žaidėjai.

Šį žaidėją “FC Midtjylland” pastebėjo todėl, kad pastebėjo ir patį klubą. Danų analitikai turi sistemą, pagal kurią reitinguoja Europos klubus taip, lyg jie žaistų vienoje didelėje lygoje. Taip šioje sistemoje išnyra vidutinių lygų klubai, kurie pagal statistinius parametrus galėtų žaisti aukščiausiųjų lygų futbolą.

Logika paprasta – tarp anglų Premier lygos 7-o ir 10-o klubų yra didesnis skirtumas, nei tarp 10-ojo klubo ir Championshipo vidutinioko. Ir jei staiga minėtoje “FC Midtjylland” statistikos sistemoje koks nors žemesniųjų lygų vidutiniokas iššoka į didžiųjų klubų tarpą, vadinasi, verta atkreipti dėmesį ir į to klubo žaidėjus.

Pione Sisto – brangiausias “FC Midtjylland” žaidėjas. Jo sąskaitoje – du įvarčiai į „Manchester United“ vartus.

 

Kaip ir ką skaičiuoja “FC Midtjylland” analitikai, kokias išvadas jie daro prieš kiekvienas rungtynes ir po jų nėra žinoma. Savaime suprantama – verslo paslaptis. Yra žinoma, kad klubas naudoja danišką futbolo statistikos platformą “4 Talent”.

Klubo vadai kartais papasakoja apie bazinius principus, kuriuos diktuoja analitinis požiūris ir kurie stipriai skiriasi nuo to, kaip savo veiklą organizuoja tradiciniai klubai. Šiame pasakojime jau pateikiu kelias citatas, kurios puikiai iliustruoja naujovišką Ankerseno ir Benhamo mąstymą. Kai kuriuos darbo principus liudija klubo rezultatai.

Straipsnio pradžioje pateiktame filme “Brentford F.C.” sirgaliai stebisi naujomis pozicijomis klubo administracijoje – “Standartinių smūgių treneris”, “Smūgių technikos treneris” ar net “Futbolo filosofijos vadovas”.

Tačiau tai, kad standartinius smūgius ir “FC Midtjylland” pavertė naudingu mokslu, rodo šio klubo rezultatai.

“FC Midtjylland”, prieš pusantro mėnesio, švenčia pergalę Danijos čempionate

 

2014 m. “FC Midtjylland” mušė po 0,88 įvarčio iš standartinės situacijos per rungtynes. O tai – antras rezultatas visame Europos futbole. Danų klubą lenkė tik “Atletico Madrid” su 1,04 įvarčio. Geriausią rezultatą šioje kategorijoje Anglijoje tais metais buvo pasiekęs Londono “Arsenal” – tik 0.57 įvarčio.

Beje, tais metais “FC Midtjylland” tris kartus sugebėjo per vienas rungtynes pelnyti po keturis įvarčius iš standartinių situacijų.

Praeitą penktadienį Marijampolės stadione ko gero ne vienas dairėsi danų klubo skautų. Juk rimtam klubui yra natūralu apžiūrėti savo varžovą gyvai. Nežinau, kaip buvo iš tikro, tačiau aš būčiau linkęs lažintis, kad danai savo žmonių žiūrėti “Sūduvos” rungtynių nesiuntė.

Jie net žaidėjų ieškantiems savo skautams nerekomenduoja dominančius žaidėjus stebėti gyvai. “FC Midtjylland” požiūriu, vietoje kelių gyvų rungtynių yra žymiai prasmingiau pažiūrėti kalną vaizdo įrašų. Skautas neturi pasakyti, ar žaidėjas yra geras. Jis turi suprasti, ar žmogiška bei psichologine prasme jis tiks komandai.

Tad ir vėl grįžtame prie to paties – jei nori sėkmės futbole be milžiniškų investicijų, pasitikėk skaičiais, o ne emocijomis.

Ankersenas rėžia tiesiai šviesiai: “Pertvarkydami klubą, mes iškėlėme klausimą: kaip galėtų atrodyti futbolo klubas, neturintis nei akių, nei ausų? Be abejo, visiems aišku, kad negali pasitikėti vien skaičiais, žmogiškas faktorius taip pat svarbus. Tačiau jei tartum “Taip, derinsime statistiką ir žmogišką patirtį”, niekada nepriimtum radikalių sprendimų, kurie iš esmės galėtų pakeisti klubo situaciją”.

 

Kas toliau? Išvados

Klausti, ar “Sūduva” turi šansų prieš “FC Midtjylland” – beprasmiška. Kiekvienas į tokį klausimą atsakytų vienodai – “jokių”.

Lygiai taip pat dauguma būtų pasakę apie “FC Midtjylland” žaidimus su anglų Premier lygos klubais. Iš kitos pusės, šį kartą negalėsime pasiguosti, kad burtai lėmė lošti prieš komandą, kurios finansinė padėtis – kosmiškai solidesnė nei Lietuvos klubų.

“FC Midtjylland” puolėjas Martinas Pusicius

 

Minėti 6 milijonai svarų, už kuriuos Matthew Benhamas įsigijo “FC Midtjylland” nėra kosminiai pinigai net ir Lietuvos futbolui. “Transfermark” skaičiai (kad ir kiek jie būtų netikslūs), rodo, jog “FC Midtjylland” sudėties vertė tik 6 kartus lenkia “Sūduvos”. Nepamirškime ir to, kad “Sūduvos” turimų žaidėjų kiekis gerokai atsilieka nuo to, kurį dera turėti padoriam klubui. Štai ir danų pagrindinėje komandoje – bent 10 futbolininkų daugiau nei pas mus.

Tad dėl „Sūduvos“ galimybių šio sezono Europos lygoje nuspręskite patys.

O jei norėsite, kad jūsų sprendimas būtų labiau argumentuotas – rekomenduoju keletą straipsnių apie būsimą “Sūduvos” varžovą.

“Soccer Issue” blogas | “The Guardian” | “The Guardian”“Pundit Arena” | “The Correspondent” | “Four Four Two” | “The Mirror” | “Daily Mail” |

Tiems, kas neskaitot angliškai, pravers šis rusiškas tekstas apie sporto analitiką, kuriame minimi ir čia aprašyti klubai.

Tai pat rekomenduoju ilgoką interviu su Rasmusu Ankersenu iš “Sport Know How XL”

O čia rasite bazinę informaciją apie “FC Mitjylland”:  Klubo tinklapis | Wikipedia | Stadionas | Sudėtis |

>>>

Pirmosios „Sūduvos“ ir “FC Mitjylland” rungtynės vyks jau šį ketvirtadienį, birželio 30 d., 20 val. Danijoje. Atsakomosios rungtynės Marijampolėje – kitą ketvirtadienį, liepos 7 d., 20 val. Bilietą galite įsigyti internetu, kaina – nuo 6 iki 8 eurų. 

>>>

Įžanginė visos komandos nuotrauka priklauso “FC Midtjylland” klubui. Joje pavaizduotas danų klubas prieš atsakomąsias rungtynes su „Machester United“. 

Dėkoju klubui už leidimą ją panaudoti.

>>>

Pasidalink su draugais:

16 koment.

Komentuok!
  1. Anonimas 2016, birželio 27 | 12:59 Atsakyti

    Dėkoju už suteiktą įdomią informaciją. Nors esu ir ankščiau girdėjęs apie šį klubą ir neįprastą jo filosofija, bet dabar sužinojau daug plačiau. Dabar belieka tik sulaukti rungtynių.

  2. Jonas | SDV 2016, birželio 27 | 16:01 Atsakyti

    Islandai ne vienus metus dirbo, kad šiandien būtų ten, kur yra. Tad jų stebuklas – su tam tikru racionaliu pagrindu. Lygiai taip pat kaip ir danų klubas galėjo tikėtis stebuklo dublyje su Manchester United. Jei ten būtų žaistos vienos rungtynės – toks stebuklas ir būtų nutikęs. Deja, silpnesnei komanda labai sunku planuoti stebuklą, kai stiprieji dar turi šansą pasitaisyti:)

  3. s 2016, birželio 27 | 17:52 Atsakyti

    Tokių žmonių, kurie įkurė šį Danijos klubą tai manau ko labiausiai ir trūksta Lietuvai iki europinio pripažinimo. Labai menkas ir kaimietiškas požiūris mūsų a-lygos klubų ir tiek Lietuvos. Sūduva jau gal 4 ar 3 metai kaip pagal biudžetą turėtų vieninteliai kovoti akis į akį su Žalgiriu dėl 2 vietos, bet taip ir nesigauna, nežinau ką prezidentas galvoja, bet manyčiau kažką tokio kaip: „Reikia leisti pinigams kalbėti, ir jei kuo didesnis biudžetas galvoja, kad kuo mažiau darbo klubui ir jo visai vizijai reikia skirti.“. Pamenu buvo laikai kaip Sūduvos dubleriai visus daužė ir buvo pirmose vietose antrose lygose ir pnš., o dabar tai nežinau, trūksta labai gerų specialistų Marijampolėje, tiek antros komandos ir pirmos komandos, visados pinigų pagailima ties trenerių staff, o ne žaidėjais, kas ir pasirodo, kad šis požiūris turi būti pakeistas, nes jei šiais metais neiškovosime medalių, nežinau ar iš viso juos iškovosime… O šiaip apie straipsnį, geras, gražus straipsnis, bet tik tai liūdna, kad Lietuva neišnaudoja viso savo potencialo, o tuo labiau mano mylimas klubas Sūduva.

Naujas komentaras